Mac zbyt słaby na VR

Palmer Luckey, twórca okularów Oculus Rift, przyznał,  że sprzęt Apple jest zbyt słaby, by obsłużyć okulary VR od Oculusa.

Choć prototypowe okulary Oculusa można było odpalić na Makach, takiej możliwości nie będą mieli ci, którzy zainwestują w konsumencką wersję urządzenia. Wszystko za sprawą zbyt słabej specyfikacji, która – zdaniem Palmera – uniemożliwia zadowalające korzystanie z jego wynalazku. Oculus będzie dostępny na wyłączność pececiarzy.

O sprawi zrobiło się głośno, gdy dziennikarze Shacknews zapytali o to, kiedy użytkownicy komputerów Mac doczekają się oficjalnych sterowników dla Oculusa. Palmer w dość dosadnych słowach poinformował ich, że w chwili obecnej nie jest możliwe zapewnienie wsparcia technicznego dla sprzętów Apple:

Wszystko leży w rękach Apple. Jeśli kiedykolwiek wypuszczą dobry komputer, my im pomożemy. Wszystko sprowadza się do tego, że priorytetem Apple nie jest tworzenie komputerów z najlepszymi kartami graficznymi na rynku. Owszem, możesz kupić Maka Pro za 6 tysięcy dolarów z kartą AMD FirePro D700 na pokładzie, ale on wciąż nie będzie spełniał minimalnych wymagań dla Oculusa. Ale jeśli zechcą produkować sprzęt z najlepszym GPU na rynku, jak mieli w zwyczaju jeszcze do niedawna, z chęcią wesprzemy Maka. Dziś niestety nie ma ani jednej maszyny Apple, którą możemy wspierać.

Pełnej wypowiedzi Palmera można wysłuchać w tym wywiadzie (ok. 4 minuty nagrania):

Wiele wskazuje na to, że Apple nie załapie się na pierwszą falę rewolucji VR. Oculus Rift debiutuje już 28 marca, a HTV Vive, który trafi do sprzedaży 5 kwietnia, też nie będzie wspiertał komputerów Mac. Apple w swoim portfolio nie ma jeszcze sprzętów przystosowanych do obsługi rzeczywistości wirtualnej, tak tej komputerowej jak i mobilnej, dlatego może nie włączyć się do walki o nowy, obiecujący segment rynku. Być może podczas jesiennej prezentacji poznamy okulary VR dla iPhone’a, ale nie wiadomo, czy Apple uda się nadrobić straty do konkurencji, która swoje wojaże z VR zaczyna już z początkiem roku.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz