Kupuj przez uśmiech

Już wkrótce mieszkańcy Chin będą mogli płacić uśmiechem.

Na rynku istnieje wiele metod realizowania płatności bezgotówkowych, a upowszechnianie się smartfonów sprawia, że z każdym rokiem testuje się nowe rozwiązania. Firma Alibaba postanowiła wprowadzić do testów system rozpoznawania twarzy, który pozwoli płacić w KFC za pośrednictwem „uśmiechu”.

Niestety, nie oznacza to, że KFC będzie rozdawać jedzenie za darmo każdemu, kto uśmiechnie się do ich kasjera. Kioski do samodzielnego składania zamówień zostaną wyposażone w kamery oraz algorytm, który w ciągu kilku sekund pozwoli zidentyfikować użytkownika. Klienci korzystający z usługi „Smile to Pay” w ramach aplikacji Alipay będą mogli znacznie szybciej i prościej opłacić swoje zamówienia. Po wybraniu produktów wystarczy przejść do realizacji płatności i uśmiechnąć się do kamery, która w mgnieniu oka rozpozna użytkownika. Po podaniu numeru telefonu przypisanego do konta, płatność zostanie automatycznie zrealizowana.

Jak udowodnili twórcy aplikacji, potrafi ona rozpoznać klienta nawet wtedy, kiedy zmieni on fryzurę, zrobi sobie ostry makijaż albo będzie w gronie wielu znajomych. system wykorzystuje kamery 3D, dlatego nie da się oszukać go przy pomocy zdjęcia.

Warto zauważyć, że usługę wprowadzono tuż przed premierą iPhone’a 8, który prawdopodobnie będzie pozbawiony czytnika linii papilarnych, a jego miejsce zajmie system rozpoznawania twarzy. Jesteśmy ciekawi, czy takie rozwiązanie ma szansę przyjąć się na szeroką skalę.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz