Konto w komunikatorze zamiast dowodu

W Chinach komunikator WeChat może zastąpić dokument tożsamości.

Media społecznościowe pełnią coraz większą rolę w naszym życiu, z czego doskonale zdają sobie sprawę chińskie władze. Jak poinformowali dziennikarze Financial Times, rząd  rozważa wykorzystanie WeChata, najpopularniejszego chińskiego komunikatora internetowego, w roli dokumentu tożsamości. Prace nad wdrożeniem tego pomysłu są bardzo zaawansowane, w przyszłym miesiącu wystartuje program pilotażowy, który zadecyduje o tym, czy warto wdrożyć takie rozwiązanie.

Mieszkańcy Kantonu będą mogli powiązać swoje dowody z aplikacją, która zidentyfikuje ich tożsamość przy wykorzystaniu technologii rozpoznawania twarzy. Takie rozwiązanie zagwarantuje, że nikt niepowołany nie będzie mógł wykorzystać konta użytkownika, do którego otrzyma nieuprawniony dostęp. W fazie testowej taki hybrydowy dowód tożsamości nie będzie w pełni funkcjonalny, ale ma umożliwić rejestrowanie się do różnych serwisów, logowanie do sieci w kafejkach internetowych czy rejestrowanie własnej firmy.

Chiny chętnie eksperymentują z nowymi technologiami i nie zdziwimy się, jeśli taki cyfrowy dowód powiązany z aplikacją mobilną wejdzie do powszechnego użytku. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że tamtejsze władze lubią sprawować nadzór nad obywatelami. A kontrolowanie mieszkańców będzie znacznie łatwiejsze, jeśli będzie można śledzić ich poczynania za pomocą aplikacji, z której korzystają na co dzień.

Na ironię zakrawa fakt, że projekt ten zbiegł się w czasie ze światową premierą najnowszego sezonu Czarnego lustra, serialu traktującego o zagrożeniach związanych z rozwojem technologii oraz nowoczesnych systemów inwigilacji obywateli.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz