Kalifornia przeciwko autonomicznym autom

A miało być tak pięknie… Kalifornia utrudni stworzenie autonomicznych samochodów.

Google od dawna testował na kalifornijskich drogach inteligentne samochody, niestety wszystko wskazuje na to, że wdrożenie ich do masowej produkcji może zostać znacząco opóźnione. Winnym jest Kalifornijski Wydział Transportu, który wprowadził regulacje wymuszające obecność kierowcy we wszystkich autonomicznych autach. Pojazdy te muszą być tak zaprojektowane, by człowiek mógł przejąć nad nimi pełną kontrolę

Rozwiązanie to wymusi na Google zmianę swoich celów projektowych: kolejne modele aut miały zostać pozbawione kierownicy, by zwiększyć komfort podróżowania i wyeliminować czynnik ludzki, najsłabszy element inteligentnych aut. Wydział Transportu ma w kwestii bezpieczeństwa odmienne zdanie i twierdzi, że tylko ludzki kierowca jest gwarantem bezpieczeństwa.

Courtney Hohne z Google sceptycznie podchodzi do nowych regulacji i krytykuje decyzję na łamach magazynu Teh New York Times:

Bezpieczeństwo jest naszym największym priorytetem i motywacją do pracy, jesteśmy zawiedzeni tym, że Kalifornia rzuca nam kłody pod nogi i opóźnia wdrożenie projektu w pełni autonomicznych pojazdów, które ułatwiłyby życie nam wszystkim.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że Google znajdzie wyjście z tej sytuacji i będzie testować swoje rozwiązania w innym stanie – albo przekona kalifornijskie władze do zmiany kontrowersyjnej decyzji.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz