Internetowi bukmacherzy

Autor 29/03/18 Rozrywka Brak komentarzy

Ustawa hazardowa, zmieniona przez rząd w ubiegłym roku, wprowadziła nowe zasady gry na rynku bukmacherskim w Polsce. Gdy jedni podejmowali decyzję o blokowaniu kont polskich klientów, inni już szykowali dokumenty do złożenia wniosku o licencję ówczesnego ministra finansów. By ją otrzymać, trzeba nie tylko spełnić warunki formalne, ale również dysponować odpowiednią technologią.

Autorzy tego aktu prawnego określili jasno zasady, na których funkcjonują w naszym kraju bukmacherzy. Podstawą działalności jest witryna internetowa w domenie .pl i bezpieczeństwo danych graczy. Ustawodawca mocno egzekwuje przepisy, a dołożył do nich m.in. ważny zapis o implementacji blokad numerów IP. „Zmiana przepisów stała się ogromną wartością dla polskiego rynku. Widzimy tu duży potencjał i przyszłość” – mówi otwarcie Aleš Dobeš, Prezes Zarządu Superbet zakłady bukmacherskie sp. z o.o. Co ciekawe, to jeden z niewielu operatorów zakładów wzajemnych, którzy zdecydowali się na wejście na rynek już po wprowadzeniu przez parlament nowych przepisów. Wcześniej Superbet nie kierował swoich usług do Polaków. Poza tą firmą licencje na urządzanie zakładów wzajemnych w punktach naziemnych ma jeszcze osiem podmiotów.

Obok licencji „naziemnej” osobne pozwolenie trzeba uzyskać, by prowadzić zakłady w internecie. Takie dokumenty od ministra finansów ma w Polsce siedem podmiotów. Co ciekawe, jak czytamy na stronie ministerstwa, tylko dwa składały wnioski już po implementacji nowego prawa – LV BET i ForBET. Pozostałe, w tym liderzy rynku, funkcjonują na podstawie zezwoleń z lat wcześniejszych. „Urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa. Zezwolenie na prowadzenie zakładów udzielane jest na sześć lat” – mówi Artur Kuczmowski, senior partner w kancelarii prawnej Thompson&Stein.

Wspomniany wcześniej Superbet jest wyjątkiem na polskim rynku – rozpoczął działalność od punktów naziemnych, o licencję na zakłady w internecie będzie się starał w drugiej połowie 2018 roku. „Prace nad nowoczesną platformą do zawierania zakładów przez internet trwają na międzynarodowym poziomie naszej grupy. To będzie narzędzie, które po uzyskaniu licencji na zawieranie zakładów przez internet pozwoli nam zaoferować graczom konkurencyjny produkt. W niedługim czasie planujemy kolejne innowacje w punktach – pełna oferta będzie dostępna dla naszych klientów na tabletach, montowane będą dodatkowe ekrany, na których klienci będą mogli śledzić transmisje wydarzeń sportowych i ofertę zakładów na żywo. Technologia jest dla nas bardzo istotna” – zapowiada Aleš Dobeš.

Co ciekawe, wiele zakładów według powszechnej opinii dostępnych tylko w internecie można znaleźć również w punktach stacjonarnych. To zakłady „na żywo” oraz gry wirtualne, czyli generowane komputerowo zdarzenia dotyczące sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt. Cieszą się one coraz większą popularnością.

„W ofercie zakładów wirtualnych mamy aktualnie wyścigi chartów i wirtualny żużel. Gracz ma możliwość typowania wyników zdarzeń, będących symulacją realnych wyścigów. W przypadku wyścigów chartów w grafice wykorzystywane są fragmenty nagrań prawdziwych gonitw, co dodatkowo podnosi jakość odbioru. Zakłady wirtualne cechują duże emocje i szybka gra. Mecze i wyścigi rozgrywają się w kilkuminutowych rundach, tak że na rozstrzygnięcie zakładu nie trzeba długo czekać. W przypadku zakładów typu live oraz wirtualnych najważniejszy jest czas reakcji, a nie maksymalna prędkość łącza internetowego. Dla stabilnej pracy naszych systemów wystarczają nawet łącza 10/1 Mbit. My staramy się jednak instalować, tam gdzie tylko jest to możliwe, światłowody, które pozwolą nam na uruchomienie kolejnych produktów w punktach. Niestety infrastruktura światłowodowa w Polsce jeszcze nie wszędzie nam na to pozwala. W Rumunii mamy produkty, które pozwalają klientowi na grę praktycznie non-stop, a więc wirtualne lotto, zakłady na gry liczbowe i automaty do gier o niskich wygranych. Oba rynki są różne, mają swoją specyfikę wynikającą z możliwości, jakie daje ustawodawca, a także oczekiwań i przyzwyczajeń klientów” – analizuje Adam Warlewski, Członek Zarządu Superbet zakłady bukmacherskie.

W ofercie bukmacherów pojawia się coraz więcej zakładów dedykowanych dla polskich graczy. Podczas igrzysk olimpijskich kibice skoków mogli obstawiać m.in., ile Kamil Stoch zdobędzie medali i czy wszystkie będą złote. Przez cały czas w ofercie dostępne są zakłady na zwycięzców polskich rozgrywek w piłce nożnej, koszykówce, siatkówce – zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a miłośnicy sportów walki znajdą m.in. ofertę na KSW.

„Świat zmienia się nieustająco, a wraz z nim zmieniają się technologie. Jak widać na poniższym przykładzie, wirtualna rzeczywistość czy zakłady bukmacherskie generowane przez komputer to przyszłość, która powoli staje się naszą codziennością. Nie unikniemy tego, gdyż klienci oczekują informacji o wygranej natychmiast – tylko wirtualna rzeczywistość pozwala zaspokoić ich potrzeby w takim stopniu.”

Jarosław Babraj

Superbet zakłady bukmacherskie Sp z o.o. to legalny bukmacher posiadający zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny. Hazard jest związany z ryzykiem.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz