Inteligentne kłódki

Era urządzeń mobilnych wywróciła do góry nogami wszystkie zdobycze cywilizacji. Dziś inteligentna może być nawet kłódka.

Spójrz na MasterLock, ta kruszyna przypomina skrzyżowanie klasycznej kłódki i komputera pokładowego HAL 9000. To nie jest żaden sprytny fotomontaż, a prawdziwa kłódka, która chce zmienić sposób, w jaki zabezpieczamy nasze dobra: zamiast fizycznego klucza korzysta z autoryzacji za pośrednictwem smartfona.

Sparuj ją ze smartfonem, przyduś ten duży niebieski przycisk, a kłódka zweryfikuje twoją tożsamość za pośrednictwem Bluetooth i zwolni blokadę. Jak przystało na inteligentne gadżety, możesz przypisać do niej numery przyjaciół i znajomych, by pozwolić im otwierać kłódkę pod twoją nieobecność. Gdy ktoś spróbuje manipulować przy kłódce, od razu się o tym dowiesz dzięki powiadomieniom wysyłanym przez aplikację. Bateria wystarczy nawet na dwa lata nieustannej pracy urządzenia, a najprostszy model kłódki kupisz za 50 dolarów na stronie producenta.

Złodzieje będą musieli odłożyć na bok przestarzałe wytrychy i nauczyć się łamania cyfrowych zabezpieczeń, jeśli zechcą ją złamać. A gdy już opanują trudną sztukę programowania, może na dobre porzucą przestępstwa i zaczną uczciwie zarabiać w sektorze IT; w branży informatycznej zarobią znacznie więcej niż w trakcie włamów do szafek szkolnych czy piwnic wypełnionych rupieciami i przetworami w słoikach.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz