Inteligentne futro od MIT Media Lab

Druk 3D dał nam możliwość tworzenia plastikowych gadżetów i urządzeń w domowym zaciszu. Teraz pomoże stworzyć inteligentne włosy.

Zanim zerwiesz kontakt ze swoim fryzjerem, posłuchaj uważnie: to nie jest gadżet, który zaprojektowano z myślą o perukach, które zmieniają się w zależności od twojego nastroju, to coś znacznie bardziej niesamowitego. Naukowcy z MIT Media Lab Tangible Media Group zaprezentowali włosie, które można zaprogramować, by spełniało ściśle określone funkcje – może służyć jako gładzik w komputerze, przemieszczać przedmioty, segregować je czy obracać. Oprócz tego jest miłe w dotyku i może imitować zwierzęce futro czy włosie wykorzystywane do produkcji pędzli.

Odpal film i zobacz, co potrafi ten magiczny wynalazek:

Jeśli takie włosy wejdą do powszechnego użytku, możemy spodziewać się wysypu masy nowych, innowacyjnych zabawek. Naukowcy zaprezentowali m.in. króliczka, którego włosie pod wpływem dotyku zmienia kolor czy figurkę baletnicy tańczącej w rytm muzyki. A to dopiero początek.

Kontrolując długość, grubość i ułożenie włosia naukowcy mogą w tworzyć zupełnie nowe interfejsy, które drastycznie zmienią sposób naszej interakcji z urządzeniami.  Nie sposób nawet zliczyć wszystkich możliwych zastosowań tej technologii. Jeśli jeszcze nie odpaliłeś filmu, zrób to i na własne oczy przekonaj się, z czym mamy do czynienia. Warto.

 

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz