Intel w walce z wymieraniem pszczół

Wydawało ci się, że na pierwsze cyberwszczepy poczekamy jeszcze kilka dekad? Nic bardziej mylnego, niektóre pszczoły już teraz latają z małym wszczepem na tułowiu. Czemu służy?

Intel, który mocno zaangażował się w rozwój Internetu Rzeczy oraz urządzeń połączonych, postanowił wykorzystać swoją wiedzę, by pomóc ludzkości i zrozumieć, co jest przyczyną wymierania pszczół. Aby to zrobić, firma zaczipowała 10 tysięcy pszczół tasmańskich i obserwuje otoczenie, w jakim przyszło im żyć. Do ula przymocowano malutki komputer Intel Edison, który zbiera informacje z pszczelich czujników i je analizuje. Dzięki temu wiadomo, jak kształtują się i zmieniają warunki, w których bytuje każda z pszczół: wilgotność, temperatura czy nasłonecznienie.

Zbierając te dane i analizując je, będzie można przewidzieć, co doprowadza do masowego wymierania owadów, jeśli do takowego dojdzie. To niezwykle istotne badania, gdyż aż 90% drzewek owocowych wydaje owoce dzięki pszczołom, a rośliny owadopylne stanowią aż 4/5 wszystkich roślin. Bez pszczół życie na ziemi nie rozwijałoby się tak gwałtownie.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz