Insta360 Pro – sferyczne 8K

Kamery sferyczne powoli wchodzą do głównego nurtu technologii. A ta jest jedną z najlepszych.

Nie oszukujmy się, żadna kamera sferyczna, która rejestruje obrazy w rozdzielczości 1080p, nie oferuje wysokiej jakości obrazu. O ile „płaskie” filmy w FullHD wciąż dobrze się oglądają, to przestrzenne nagrania w 1080p wyglądają po prostu mizernie, zwłaszcza jeśli oglądamy je w goglach wirtualnej rzeczywistości. Zbyt małe zagęszczenie pikseli negatywnie wpływa na immersyjność obrazu, a co za tym idzie, nagranie wygląda sztucznie, nie jesteśmy w stanie poczuć się tak, jakbyśmy byli częścią filmu.

Na szczęście powoli pojawiają się kamery sferyczne nagrywające w wyższej rozdzielczości, a wśród nich wyróżnia się Insta360 Pro, która właśnie trafiła do przedsprzedaży. Na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim nietypową konstrukcją, gdyż korzysta aż z 6 niezależnych układów optycznych, dzięki którym potrafi zarejestrować obraz 360 w rozdzielczości 8K. Jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych kamer sferycznych dostępnych na rynku.

Niestety, z jej potencjałem wiąże się także ogromna cena, gdyż Insta360 Pro kosztuje aż 3499 dolarów, znacznie więcej niż kamery od Samsunga, LG czy Ricoha. Ma także jeszcze jedną „wadę” – na żywo strumieniuje wyłącznie w rozdzielczości 4K, ale jest to ograniczenie, które nie powinno nikogo zniechęcić do tego sprzętu. Powód jest dość prosty – ledwo poradziliśmy sobie z opanowaniem strumieniowania w 1080p i dopiero przyzwyczajamy się do rozdzielczości 4K, zanim łącza internetowe będą w stanie płynnie transmitować relacje w 8K, minie jeszcze kilka ładnych lat.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz