Indoorway – nawigacja do budynków stworzona przez Polaków

Firma Indoorway wchodzi na rynek z precyzyjnym narzędziem do lokalizacji wewnątrz budynków. Pozwala ono nie tylko odnaleźć się w dużych, zadaszonych obiektach, ale także zbierać i analizować dane z czujników wbudowanych w urządzenia mobilne, umożliwiając administratorom obiektów lepsze poznanie swoich klientów.

Dziś z nawigacji satelitarnej oraz innych metod lokalizacji korzystamy bez przerwy. Żyjąc w świecie przepełnionym urządzeniami mobilnymi na każdym kroku aplikacje pytają o nasze położenie. Dzięki temu szybciej i sprawniej pozwalają przewidzieć czas dotarcia do domu, podsuwają nam rozkłady jazdy pobliskich środków komunikacji miejskiej czy podpowiadają ciekawe miejsca do odwiedzenia lub dobre restauracje.

Niestety, korzystanie z nawigacji satelitarnej ma jedną podstawową wadę – nie działa we wnętrzach budynków. Aby rozwiązać ten problem, programiści od lat opracowują różne metody lokalizowania użytkowników tam, gdzie nie dochodzi sygnał z satelitów. Jeden z projektów prowadzi polska firma Indoorway, która pracuje nad oprogramowaniem już od dwóch lat, a dziś rozwija skrzydła i implementuje swoje rozwiązania w pierwszych komercyjnych obiektach.

Indoorway był początkowo projektem studenckim, rozwijanym w ramach prac dyplomowych na Politechnice Warszawskiej. Ponieważ pomiary oparte wyłącznie o jedną metodę nie były satysfakcjonujące, zespół postanowił połączyć w swoim rozwiązaniu wiele technologii wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych. Algorytmy Indoorway analizują więc dane z żyroskopu, akcelerometru, magnetometru i beaconów, by dostarczyć odbiorcom szybką i precyzyjną nawigację. Twórcy Indoorway osiągnęli dokładność rzędu 1-2 metrów, co sprawia, że mikrolokalizacja wewnątrz budynków nareszcie staje się praktyczna.

Indoorway jest firmą technologiczną, która dostarcza uniwersalny zestaw narzędzi dla programistów. Dzięki niemu twórcy aplikacji mogą tworzyć własne, inteligentne rozwiązania oparte o nawigację wewnątrz budynków. Indoorway został zaprojektowany tak, by sprostać oczekiwaniom użytkowników końcowych i programistów. Tym pierwszym zapewnia m.in. dostęp do intuicyjnych paneli do tworzenia map i analizy danych. Drudzy natomiast otrzymują gotową bibliotekę SDK, która pozwala na łatwe wdrożenie technologii w już istniejących lub dopiero powstających aplikacjach mobilnych na iOS i Android. W pełni funkcjonalny produkt można pobrać i przetestować całkowicie bezpłatnie. Twórcy Indoorway przygotowali także cztery darmowe aplikacje rozpowszechniane na zasadach open source, które każdy może wdrożyć w swojej przestrzeni. Pomogą one m.in. zgłosić usterkę czy znaleźć współpracowników w budynku.

Firma kładzie duży nacisk na skalowalność swojego systemu. Może on obsłużyć pojedynczego, domowego użytkownika, ale też zebrać i przetworzyć dane z dużych obiektów – z liczbą aktywnych urządzeń mobilnych sięgającą nawet 25 tysięcy. Dzięki temu technologia znajduje zastosowanie w wielu rodzajach budynków: apartamentowcach, centrach handlowych, biurach, fabrykach czy centrach logistycznych. Administratorzy tych obiektów mogą nie tylko dostarczyć odwiedzającym precyzyjną nawigację, ale też wysyłać im kontekstowe wiadomości odnoszące się do ich aktualnej lokalizacji.

– Indoorway daje wgląd w dane biznesowe, które wcześniej praktycznie nie były dostępne. Poprzez analizę ruchu w czasie rzeczywistym, administratorzy budynków mogą lepiej dopasować swoje usługi do potrzeb odwiedzających. Takie inteligentne przestrzenie mogą powstać tylko wtedy, gdy deweloperzy dostaną dostęp do niezawodnego kodu, dopracowanego API i przejrzystej dokumentacji. Dlatego tworząc nasz SDK, zadbaliśmy o to, by proces wdrożenia był szybki, klarowny i logiczny. Dla przykładu, digitalizacja hali o powierzchni 2000 m² zajmuje tylko 4 godziny – tłumaczy Tomasz Janusz, CTO w Indoorway.

W okresie testów firma stworzyła mapy dla budynków o łącznej powierzchni ponad 350 tysięcy m². Chcąc stale ulepszać swój produkt, Indoorway zaprasza do dalszego testowania i zgłaszania pomysłów.

Informacja prasowa

PODOBNE POSTY

Odpowiedz