IBM Watson Oncology wspiera polskich onkologów w leczeniu chorób onkologicznych

Sztuczna inteligencja od IBM pomoże polskim lekarzom z EMC Szpitale w walce z chorobami onkologicznymi.

Firma EMC Szpitale ogłosiła, że wykorzysta oprogramowanie IBM Watson Oncology, aby usprawnić leczenie osób chorych onkologicznie.  Pierwszym szpitalem który będzie mógł wykorzystać tę technologię, będzie Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie. System ten, dostarczany przez chmurę i analizujący duże ilości danych, rozumie złożone pytania zadane w języku naturalnym i proponuje odpowiedzi oparte na dowodach naukowych. Watson ciągle uczy się z przeprowadzonych z człowiekiem interakcji, wskazuje zależności, które umykają ludzkiemu oku, a z upływem czasu zyskuje na wartości i wiedzy.

Według raportów Krajowego Rejestru Nowotworów rak stanowi drugą przyczynę zgonów w Polsce. W 2014 roku był odpowiedzialny za 27% zgonów wśród mężczyzn i prawie 24% wśród kobiet. Jak wskazuje raport, nowotwory złośliwe stanowią zagrożenie nie tylko dla osób starszych, są także główną przyczyną przedwczesnej umieralności, czyli przed 65. rokiem życia. Lekarze liczą na to, że dzięki wprowadzeniu do szpitali sztucznej inteligencji od IBM, uda się zmniejszyć odsetek śmiertelnych zachorowań.

Statystyki są alarmujące, co roku prawie 100 000 osób w Polsce umiera z powodu raka, a diagnozuje się 150 000 nowych przypadków nowotworów złośliwych. Dlatego powinniśmy wykorzystać każdą innowację dostarczaną przez naukę i technologię w celu leczenia naszych pacjentów w bardziej skuteczny, bezpieczniejszy i szybszy sposób. Widzimy ogromną szansę na współpracę w obszarach, które dziś nie są naszą specjalizują, ale możemy rozwijać je w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział Tomasz Uher, dyrektor medyczny Grupy EMC Szpitale.

Watson Oncology jest już używany w 31 szpitalach na całym świecie, w tym w USA, Azji i Europie. Technologia IBM daje lekarzom dostęp do najlepszej, międzynarodowej i stale aktualizowanej bazy wiedzy i badań, co ułatwia im przeprowadzenie precyzyjnej diagnostyki i wybranie najbardziej optymalnej metody leczenia, biorąc pod uwagę indywidualną specyfikę przypadku danego pacjenta, jak również schorzeń powiązanych z nowotworami w danym stopniu zaawansowania nowotworu złośliwego.

Wyjątkowe możliwości informatyki kognitywnej pomogą lekarzom ograniczyć przeciążenie nadmiarem informacji. Jednocześnie pozwolą realnie wykorzystać znacznie większe ilości danych niż kiedykolwiek wcześniej i umożliwią łatwiejsza identyfikację optymalnych możliwości leczenia pacjentów – powiedział Matej Adam, manager IBM Watson Health Division.

Watson Oncology czerpie z ponad 300 czasopism medycznych, ponad 200 podręczników oraz prawie 15 milionów stron tekstu, aby zapewnić lekarzom prowadzącym wgląd w różne możliwości leczenia. Oferuje również ewaluację poszczególnych terapii wraz z odnośnikami do zweryfikowanych badań i wytycznych klinicznych. Na tym etapie technologia IBM Watson Oncology może być wykorzystywana przez lekarzy w diagnostyce i leczeniu czterech najbardziej powszechnych nowotworów złośliwych – raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc i raka żołądka. W przyszłości baza będzie rozwijana o inne rodzaje raka.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz