HTC pracuje nad goglami sterowanymi myślami

W przyszłości wirtualne światy możemy zwiedzać bez używania kontrolerów.

Technologia VR wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju. Mimo iż na rynku dostępnych jest kilka konkurencyjnych systemów, nie różnią się zbytnio od siebie – wszystkie działają na podobnej zasadzie i wykorzystują specyficzne kontrolery do poruszania się w rzeczywistości wirtualnej. Niestety, jest to system ułomny, który najlepiej sprawdza się w takich grach jak symulatory lotów. Poruszanie się w VR w sposób skokowy wytrąca z immersji, podobnie jak korzystanie z gałek analogowych czy fizycznych przycisków. Inżynierowie HTC mają pomysł, jak ulepszyć ten system.

Firma jakiś czas temu odpaliła program Vive X, w ramach którego zainwestowała w 26 obiecujących startupów, a wśród nich wyróżnia się przede wszystkim firma Neurable. Projekt ten skupia się na wykorzystaniu fal mózgowych w technologii VR. Dzięki rozwiązaniom Neurable w przyszłości będziemy mogli kontrolować rzeczywistości wirtualne za pośrednictwem myśli. W teorii system działa dość prosto – na bieżąco analizuje impulsy elektryczne przepływające przez nasze mózgi, komputer interpretuje je i wykorzystuje technologię myślenia maszynowego do przełożenia ich na język zrozumiały dla gogli VR oraz samej gry.

Sam pomysł nie jest nowy, już teraz na rynku istnieją gadżety pozwalające kontrolować za pomocą myśli m.in. drony. Ale jeśli uda się go wdrożyć do gogli od HTC i dopracować system do tego stopnia, aby był równe precyzyjny co kontrolowanie świata gry za pomocą kontrolerów, możemy spodziewać się prawdziwej rewolucji. Mamy nadzieję, że Neurable dopnie swego i kolejna odsłona HTC Vive zapewni jeszcze większą immersyjność doznać dzięki innowacyjnemu systemowi sterowania wykorzystującemu fale mózgowe.

Źródło

Odpowiedz