Holodek VR za 15 lat

Oculus mierzy bardzo wysoko. Dziś firma jest jednym z kilku producentów okularów VR, ale za 15 lat chce wdrożyć technologię znaną z filmów SF.

Pamiętasz Holodek w Star Treku? Ten pokój pozwalał tworzyć najdziwaczniejsze miejsca i krajobrazy w samym środku statku Enterprise. Dziś o takich pomieszczeniach pełnych hiperrealistycznych hologramów możemy tylko pomarzyć, lecz Max Cohen, wiceprezydent Oculusa ds. urządzeń mobilnych twierdzi, że w końcu doczekamy się tak zaawansowanej technologii. Niestety nie możemy liczyć na to, że stanie się to w ciągu najbliższych kilku lat. W rozmowie z dziennikarzami Pocket-lint szacuje, że potrzeba jeszcze co najmniej 15 lat nieustannego rozwoju technologi VR.

Jednym z największych problemów, które trzeba będzie rozwiązać na drodze do wprowadzenia holodeków, będzie kwestia wydajności systemów zasilania. Spośród wszystkich liczących się okularów VR tylko jedne – Samsung Gear VR – nie wymagają podpięcia do źródła zasilania za pośrednictwem kabla. Nie są one jednak aż tak zaawansowane technologicznie jak Oculus Rift czy HTC Vive, dlatego mogą obyć się bez kabla. Do stworzenia wysoce immersyjnego środowiska VR potrzeba mnóstwa energii, dlatego w pierwszej kolejności należy usprawnić przestarzałe technologie przechowywania energii.

Choć Cohen sceptycznie podchodzi do zbyt entuzjastycznych wizji przyszłości, wierzy, że jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia immersyjnego środowiska holograficznego, które mogłoby konkurować z holodekiem. Potrzebujemy tylko nieco więcej czasu.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz