Google zajął się jakością obrazów

Powoli wkraczamy do świata 4K, ale wiele materiałów z sieci wciąż jest w niskiej rozdzielczości. Google chce to poprawić.

Telewizory 4K stają się coraz popularniejsze, niestety nadawcy telewizyjni wciąż tkwią w świecie rozdzielczości 1080p (w najlepszym wypadku). Kłopot z niskimi rozdzielczościami mają nie tylko widzowie ale wszyscy, którzy chcą przetwarzać cyfrowe treści zarejestrowane w niskiej jakości. Inżynierowie Google postanowili zająć się tym problemem i opracować algorytm wyostrzający, który sprawi, że filmy i zdjęcia w niskiej rozdzielczości nabiorą więcej wyrazu.

1

Proces upscale’owania nie powinien polegać wyłącznie na matematycznym powiększeniu pikseli, jeśli materiał zarejestrowany w rozdzielczości 720p ma dobrze wyglądać w rozdzielczości 4K, należy go także dobrze wyostrzyć i odszumić, a tym zajmie się algorytm Google o nazwie RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution), który wykorzystuje do powiększania obrazów sztuczną inteligencję. Mechanizm ten sam dobierze odpowiednie filtry, które pomogą polepszyć jakość powiększonego obrazu, a rezultaty jego działania można dojrzeć na zaprezentowanych tu zdjęciach.

6

Google twierdzi, że ten algorytm sprawdzi się przede wszystkim w przerabianiu archiwalnych zdjęć zrobionych w słabej rozdzielczości, a w przyszłości może posłużyć do powiększania obrazków z internetu.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz