Google walczy z fragmentacją Androida

Mijają kolejne lata, a Google wciąż nie może poradzić sobie z ogromną fragmentacją swojego systemu mobilnego.

Android może dawać programistom ogromne pole do popisu, ale cały ekosystem od lat zmaga się z problemem fragmentacji – mimo regularnego wypuszczania nowych wersji systemu, wdrażanie kolejnych aktualizacji przebiega niezwykle powolnie, przez co cały ekosystem na tle iOS-a wygląda po prostu przestarzale. W ubiegłym roku Google wypuściło system w wersji Marshmallow i choć jego premiera miała miejsce już 5 miesięcy temu, korzysta z niego zaledwie 2,3 procenta użytkowników urządzeń z Androidem. Na prowadzenie wyszedł zaś Lollipop z udziałem na poziomie 36,1%, który zadebiutował w 2014 roku i dopiero po 16 miesiącach wdrażania udało mu się prześcignąć KitKata, który zainstalowano na 34,3% urządzeń z Androidem.

Dla Google taki wynik to ogromny problem: mimo wielu starań unowocześniania swojego systemu, wiele nowości omija użytkowników Androida. Nie jest to wina tylko i wyłącznie Google, swoje za uszami mają także producenci smartfonów, którzy ograniczają cykl życia swoich urządzeń do kilku lat i po pewnym czasie zaprzestają wypuszczania aktualizacji.

Choć Marshmallow trafił do garstki klientów, jego udział na rynku wkrótce wzrośnie – wszystko za sprawą najnowszych smartfonów od LG i Samsunga, które będą pracowały na tej wersji Androida. Nie rozwiązuje to jednak problemu fragmentacji i tylko nieznacznie przybliży Marshmallowa do czołówki stawki. Za dwa lata może uda mu się wspiąć na szczyt listy najczęściej wykorzystywanej wersji Androida. Być może.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz