FDA zatwierdziła implant do mierzenia poziomu glukozy we krwi

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zrobiła kolejny krok w stronę cyberpunkowej rzeczywistości.

W ubiegłym roku przedstawiciele FDA wdrożyli regulacje opisujące wymagania, jakie muszą spełniać elektroniczne urządzenia wszczepiane pod skóry pacjentów, a ostatnio dopuściła do użytku pierwszy prosty cyberwszczep działający w oparciu o te regulacje. Czujnik Eversense zaprojektowano po to, aby nieustannie monitorował poziom glukozy we krwi i przesyłał zebrane dane do aplikacji mobilnej. Dzięki niemu pacjenci cierpiący na cukrzycę będą mogli nieustannie monitorować stan swojego organizmu, a kiedy czujnik zarejestruje znaczy spadek lub wzrost poziomu glukozy – natychmiast zostaną o tym poinformowani.

Pomimo dość niewielkich rozmiarów, Eversense jest znacznie bardziej funkcjonalny niż klasyczne czujniki montowane na ciele pacjenta – te mogą przepracować bez przerwy mniej niż dwa tygodnie, a bateria w tym wszczepie wystarczy na ok. 90 dni nieprzerwanej pracy. Niestety, gadżet ma także jedną, dość poważną wadę – wszczepić mogą go wyłącznie wyspecjalizowani lekarze.

Eversense wykorzystuje fluorescencyjny związek chemiczny, który świeci w kontakcie z glukozą. Czujniki, w które wyposażono wszczep analizują jasność świecenie wskaźnika i na tej podstawie określają poziom glukozy we krwi. Warto zauważyć, że Eversense cechuje się także wysokim poziomem bezpieczeństwa – podczas testów klinicznych przeprowadzonych na 125 osobach implant wywołał niepożądane reakcje organizmu w ok. 1% przypadków.

Do momentu wprowadzenia tego typu gadżetów do powszechnego użytku minie jeszcze wiele miesięcy, ale zielone światło od FDA na pewno przyspieszy rozwój tej branży na całym świecie. Mamy nadzieję, że już wkrótce podskórne implanty medyczne upowszechnią się, podobnie jak inne wszczepy, o których do tej pory czytaliśmy tylko i wyłącznie na kartach powieści SF.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz