Facebook testuje płatne grupy

Mark Zuckerberg szuka nowego zarobku na Facebooku – w grupach prywatnych.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że za dostęp do Facebooka nie musimy płacić – serwis zadowala się dostępem do naszych danych osobowych – jednak nic nie trwa wiecznie. O możliwości wprowadzenia płatnej wersji serwisu zespół Zuckerberga wspominał od dawna, jednak nie robił żadnych kroków w tę stronę. Aż do teraz. Firma planuje przetestować płatne grupy, w których użytkownicy mieliby dostęp do unikalnych treści.

Nie jest to tylko i wyłącznie plotka, serwis opublikował oficjalną zapowiedź betatestów nowej usługi. Tłumaczy w niej, że płatne grupy są odpowiedzią na zapotrzebowanie administratorów stron, którzy chcieliby być wynagradzani w jakiś sposób za ich ciężką pracę na rzecz rozwoju społeczności, nad którymi trzymają pieczę. Zwłaszcza że już teraz funkcjonują grupy, do których dostęp można uzyskać wyłącznie poprzez wsparcie twórców treści np. na Patronite czy YouTube.

Nie chce mi się wierzyć w to, że betatesty są odpowiedzią na prośby użytkowników, podejrzewam, że Facebook zauważył, jak dużą popularnością cieszą się serwisy wspierające internetowych twórców i też chce zarobić na tych użytkownikach. Zwłaszcza że w artykule wyraźnie wspomniano o tym, że „Wielu administratorów tworzy dziś dodatkowe grupy wyłącznie dla subskrybentów […] śledzą i pobierając płatności za pośrednictwem innych platform”.

Wprowadzenie tej usługi nie oznacza jednak, że trafi ona do powszechnego użytku, ani że nagle zapisanie do wszystkich grup będzie wymagało wniesienia jakiejś opłaty. Według zapewnień Facebooka decyzja o tym, czy wprowadzić opłaty, będzie należała do administratorów.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz