Facebook testuje funkcję negatywnego oceniania komentarzy

Nowa funkcja może nieźle namieszać na portalu Zuckerberga.

Dwa lata temu wprowadzono facebookowe reakcje, czyli alternatywne ikonki „polubienia”, umożliwiające wyrażenie zachwytu czy niezadowolenia w stosunku do publikowanej treści. Półtora roku później  trafiły do sekcji komentarzy. Niestety, wśród reakcji nich nie znajdziemy kciuka w dół, czyli prostego sygnału, że opublikowany wpis lub komentarz nie przypadł nam do gustu. Co nie oznacza, że inżynierowie Facebooka nie pracują nad innymi metodami oceniania treści.

Jak donoszą dziennikarze The Daily Beast, inżynierowie Facebooka testują przycisk „głos na nie”. Jednak nie należy kojarzyć go z reakcją „Nie lubię”, to zupełnie inny mechanizm, o znacznie istotniejszej roli. Dzięki niemu moglibyśmy wskazać, które komentarze naszym zdaniem nie są warte uwagi. Mechanizm ten działałby podobnie jak system oceniania w sekcji komentarzy na innych portalach – gdyby jakiś wpis zebrał zbyt dużo negatywnych ocen, zostałby zepchnięty w dół na liście komentarzy, a w skrajnych przypadkach nawet usunięty.

W chwili obecnej dostęp do tej funkcji ma bardzo wąskie grono użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Sprawdzają oni, jaki wpływ „głos na nie” miałby na odbiór treści publikowanych na Facebooku. Choć ten mechanizm ten zaprojektowano głównie z myślą o walce z trollami internetowymi, nie można wykluczyć, że byłby stosowany także jako narzędzie do cenzurowania opinii niepochlebnych jakiejś grupie społecznej.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz