Facebook chce czytać ci w myślach

Kiedy Elon Musk buduje Neuralinka, Mark Zuckerberg pracuje nad technologią zamieniania myśli na słowa.

Raźnie wkraczamy do świata cyberpunkowych technologii. Choć dziś komputer i nasz mózg nie potrafią wymieniać między sobą informacji, wszystko wskazuje na to, ze w ciągu kilku najbliższych lat sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Co prawda Elon Musk potrzebuje dziesięciu lat, aby stworzyć w pełni funkcjonalny interfejs mózg-komputer wykorzystywany do celów rozrywkowych, ale to nie znaczy, że musimy czekać dekadę, aby komputery zrozumiały nasze myśli. Mark Zuckerberg ma pomysł, jak usprawnić nasze życie.

Zastanów się, jak często chciałeś napisać długi, wyczerpujący wpis, ale na samą myśl o tym, ile musiałbyś się nastukać w klawiaturę, drętwiały ci palce? Zuckerberg zna ten ból, dlatego zlecił swoim pracownikom opracowanie urządzenia, które zamieni nasze myśli na słowa. Tak, to nie żaden żart, Facebook chce wprowadzić algorytm mózg-tekst.

Wynalazek ma wykorzystywać implanty w mózgu, które będą zamieniały fale mózgowe na słowa w komputerze. O dziwo już teraz dysponujemy taką technologią, jednak jej wydajność jest znikoma – obecne rozwiązania pozwalają wprowadzać zaledwie osiem słów na minutę. Regina Dugan, która odpowiada za stworzenie ulepszonego interfejsu, chce przyspieszyć wymianę informacji do 100 słów na minutę. Jeśli Facebookowi uda się opracować taką technologię, będzie miał w rękach kurę znoszącą złote jajka – interfejs będzie wprowadzał słowa szybciej niż większość zaawansowanych użytkowników komputera.

Kolejny cel – zastąpić implanty urządzeniem ubieralnym. Jeśli Facebookowi uda się to osiągnąć, wejdziemy na nowy poziom technologii.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz