Era procesorów świetlnych

Zbyt długo nasza cywilizacja opierała się na technologii opartej na krzemie. Od dawna mówi się, że powinniśmy zastąpić go czymś wydajniejszym. Pojawiła się pewna alternatywa – przekaz świetlny.

Na koniec roku naukowcy z Uniwersytetu Kolorado podzielili się niezwykle ważnym osiągnięciem: udało im się stworzyć pierwszy procesor, który do przesyłania informacji nie wykorzystuje elektryczności lecz wiązkę światła. Choć układ jest bardzo niewielki (3x6mm) i ma tylko dwa rdzenie, może na dobre zrewolucjonizować sposób funkcjonowania współczesnych komputerów. Konstrukcja nie jest w pełni optyczna, ale ta hybryda charakteryzuje się przepustowością rzędu 300Gbps na milimetr kwadratowy, znacznie większą niż przepustowość wyłącznie elektrycznych układów. Według naukowców ich procesor jest od 10 do 50 razy wydajniejszy niż konstrukcje oparte na krzemie.

Za kilka lat może okazać się, że najprostszy komputer optyczny będzie wielokrotnie szybszy niż najbardziej zaawansowany komputer elektryczny. A w przeciwieństwie do innych przełomowych wynalazków, nie będziemy musieli czekać przez całe dekady, aż ktoś wprowadzi je do powszechnego użytku. Hybrydowa konstrukcja pozwoli tworzyć w pełni funkcjonalne układy kompatybilne ze współczesnymi podzespołami w ciągu kilku najbliższych lat.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz