Elon Musk – wojna może mnie powstrzymać

Gdyby ktoś kazał wskazać nam największego wizjonera ostatnich lat, Steve Jobs nie wygrałby tego konkursu. Elon Musk, chce skolonizować Marsa, ale obawia się wojny, która może zniweczyć jego plany.

Elon Musk udzielił obszernego wywiadu redakcji GQ, w którym opowiada o swoich najważniejszych planach i osiągnięciach: sieci szybkich pociągów próżniowych Hyperloop, samochodach elektrycznych Tesla, rakietach SpaceX oraz największym marzeniu – kolonizacji Marsa. Musk chciałby napędzić kolejną erę podboju kosmosu, jednak obawia się, że obecne nastroje społeczne mogą zaprzepaścić szansę, jaka stanęła przed ludzkością.

Wysłanie misji załogowej na Marsa to najtrudniejsze zadanie, z jakim zmierzy się współczesna cywilizacja, jeśli Musk dopnie swego, weźmie na siebie sprawność działania wszelkiej technologii, która pozwoli nam założyć kosmiczny przyczółek ludzkości oddalony o 54,6 milionów kilometrów od macierzystej planety. Tym co najbardziej go niepokoi nie są problemy techniczne – te zawsze można rozwiązać – lecz  prawdopodobieństwo zakłócenia programu marsjańskiego przez wyniszczającą wojnę:

Nie wydaje mi się, że możemy bagatelizować prawdopodobieństwo wybuchu III Wojny Światowej. Zwróćcie uwagę na to, że w 1912 proklamowano nową erę pokoju i dobrobytu, mówiono że wkraczamy w złotą erę, pozbawioną wojen. Nie musieliśmy długo czekać:  I Wojna Światowa, II Wojna Światowa i Zimna Wojna, jedna goniła drugą. Uważam, ze powinniśmy zakładać możliwość wybuchu III Wojny Światowej; jeśli do niej dojdzie, będzie gorsza niż wszystko, co ludzkość wycierpiała do tej pory.

Musk patrzy w przyszłość z rezerwą, widzi szansę, która stoi przed nami ale ostrzega nas przed pychą i ekstremizmem, które mogą sprowadzić na nas zagładę. Cały wywiad można przeczytać pod tym linkiem.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz