Elon Musk: Możemy być symulacją komputerową

Elon Musk zasugerował w swoim wystąpieniu na Recode Code Conference, że cała ludzkość może być wyłącznie wynikiem komputerowej symulacji.

Zhuangzi, chiński filozof i pisarz żyjący w starożytności, zastanawiał się  nad istotą istnienia, a rozważania swoje rozpoczął od opisania snu o motylu: Śniłem kiedyś, że jestem motylem, i teraz nie wiem już, czy jestem Zhuangzi , który śnił, że jest motylem, czy też jestem motylem, który śni, że jest Zhuangzi. Ta anegdota tylko z pozoru nie jest związana z wystąpieniem Elona Muska. Wizjoner w trakcie przemówienie zastanawiał się, czy cała ludzkość nie jest tylko i wyłącznie cyfrowym tworem, symulacją komputerową przypominającą rozbudowaną rozgrywkę w coś pokroju gry The Sims. Zasugerował, że szansa na taki scenariusz jest jak jeden do kilku miliardów, ale nie można jej lekceważyć, zwłaszcza jeśli popatrzy się na to, jak gwałtownie rozwijała się technologia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat:

Najsilniejszym argumentem przemawiającym za tym, że jesteśmy symulacją, jest postęp. Czterdzieści lat temu mieliśmy Ponga. Dwa prostokąty i kropkę. Tak wtedy wyglądały gry. Dziś, 40 lat później, mamy fotorealistyczne symulacje 3D, w które grają miliony osób jednocześnie, a z roku na rok gry stają się coraz lepsze. Wkrótce będziemy mieli rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną. Jeśli to tempo utrzyma się, w przyszłości nie odróżnisz gry od rzeczywistości.

Musk twierdzi, że gry rozwijają się znacznie szybciej, niż wszystko wokół, zauważa też, że dla ewolucji 10 tysięcy lat jest jak jedno mgnienie, a tej branży wystarczyło pół wieku, by stworzyć alternatywną rzeczywistość niemal dorównującą prawdziwemu światu. Jeśli Elon Musk ma rację i rzeczywiście jesteśmy wyłącznie symulacją, pozostaje nam tylko jedno: odpowiedzieć sobie na pytanie, kto odpalił komputer i kto prowadzi rozgrywkę.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz