E-ink dobry na wszystko

W połowie minionego roku Sony zaprezentowało gadżet, który zastąpi nam wszystkie piloty w domu. Huis właśnie wyszedł z fazy projektowej i trafia do sprzedaży.

Sony może kojarzyć ci się z telewizorami, sprzętem hi-fi czy smartfonami, jednak firma w swoim rodzimym kraju produkuje masę sprzętów, których na próżno szukać w państwach Zachodu. Firma otworzyła nawet własną platformę crowdfundingową, na której zbiera pomysły na nowe, innowacyjne gadżety ze świata technologii. Huis (wymawiany jak angielskie słowo „house”) to uniwersalny pilot z wyświetlaczem w technologii e-ink, który pozwoli ci pozbyć się wszystkich pilotów zagracających twój dom. Pomysł tego gadżetu tak spodobał się japońskim internautom, że szybko zebrano fundusze na jego realizację i Huis właśnie trafia do dystrybucji.

Sprzęt może posłużyć do obsługi dowolnego urządzenia z pilotem, od telewizorów poprzez odtwarzacze Blu-ray aż po klimatyzatory. Interfejs można dostosować do swoich potrzeb za pośrednictwem aplikacji komputerowej, dzięki czemu pilot będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie zażyczysz. A jeśli chcesz, możesz skorzystać z bogatej bazy autorskich interfejsów albo podzielić się swoim z innymi użytkownikami Huis.

Dzięki wykorzystaniu ekranu e-ink sprzęt jest znacznie bardziej energooszczędny niż smartfon z klasycznym wyświetlaczem. Sony równie dobrze mogłoby wypuścić aplikację na telefon o identycznym działaniu, jednak w fazie badania rynku inżynierowie doszli do wniosku, że niezależne urządzenie o wielomiesięcznej żywotności sprawdzi się znacznie lepiej niż klasyczna aplikacja smartfonowa.

Dziś Huis dostępny jest w sprzedaży internetowej i trafi wyłącznie do japońskich odbiorców, którzy będą gotowi wydać na niego 27500 jenów (ok. 950 zł). W Japonii taki sprzęt może się sprzedawać, ale mamy pewne wątpliwości, czy Sony wypuści gadżet na rynku europejskim. Sądząc po dotychczasowych praktykach firmy, jest to mało prawdopodobne.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz