Drukowane żebra

Drukarki 3D to nie zabawki. Od dawna wykorzystuje je się w budownictwie, a teraz na poważnie zainteresowała się nimi branża medyczna.

Pewien pacjent zachorował na mięsaka klatki piersiowej, który doprowadził do tego, że lekarze zostali zmuszeni do usunięcia choremu mostka i części żeber. Standardowo w takich przypadkach wszczepia się pacjentowi płaską płytę, która ma chronić narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem. Niestety płyty takie nie są dobrze dopasowane do ciała i mogą doprowadzić do kolejnych komplikacji medycznych.

Australijska firma CSIRO postanowiła ulżyć cierpieniom 54-letniego mężczyzny i wydrukowała tytanowy mostek i żebra, które zastąpią usuniętą tkankę kostną. Choć to eksperymentalna operacja, lekarze wierzą, że w przyszłości druk 3D stanie się podstawowym narzędziem w pracy chirurga, a lekarze oprócz wiedzy medycznej, będą musieli opanować także podstawy modelowania obiektów w trójwymiarze.

To teraz pozostaje nam poczekać, aż nauczymy się drukować tkankę miękką. Niewykluczone, że za kilkanaście lat lekarze będą w stanie odtwarzać całe uszkodzone kończyny.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz