Druk w skali nano

Miniaturyzacja postępuje z roku na rok. Obraz, na który patrzysz, jest tak mały, że musisz oglądać go pod mikroskopem… zawstydzi także inżynierów od Apple.

Właśnie patrzysz na najmniejszy wydruk atramentowy świata, obraz który w całości zmieściłby się na jednym wyświetlaczu klasy Retina od Apple. Za stworzenie tego miniaturowego cudu technologii odpowiadają badacze z ETH Zurich University oraz startup Scrona.

Aby wydrukować tak mały obraz, skorzystano z druku w technologii 3D NanoDrip: wykorzystano układ stworzony z czerwonych, zielonych i niebieskich nanokropek, które naświetlały kolejne kolory obrazu. Tym sposobem zadrukowano obraz o gęstości 25 tysięcy kropek na cal – piksele były od siebie oddalone zaledwie o 500 nanometrów.

Aby w pełni uświadomić sobie, z jak małym dziełem mamy do czynienia, trzeba wspomnieć, że cały wydruk zbliżony jest rozmiarami do jednego piksela w telefonach od Apple – ma 80×115 mikronów, co przekłada się na przekątną rzędu 0,000014″.

Jeśli wydawało ci się, że Sony Xperia Z5 Premium ma ekran o tak dużym zagęszczeniu pikseli, że nie jesteś w stanie ich policzyć, to co powiesz na ten wydruk?

PODOBNE POSTY

Odpowiedz