Dom inteligenty, dom autonomiczny

Internet Rzeczy miał zrewolucjonizować nasze domy. Czy wśród inteligentnych technologii znajdziemy takie, które nie tylko zmieniają sposób, w jaki komunikujemy się z otoczeniem, ale także ułatwią nam życie?

Idea stojąca za inteligentnymi urządzeniami jest rewelacyjna – pozbywamy się przestarzałych rozwiązań, odcinamy od starych technologii i automatyzujemy, co tylko się da. Tyle jeśli idzie o teorię, w praktyce wciąż niezwykle daleko nam do wymarzonej przyszłości, w której technologia odciąży nas od wykonywania uciążliwych prac.

Wyposażamy domy w inteligentne żarówki, uczymy telewizory słuchać naszych poleceń a sprzęt kuchenny coraz częściej podłączamy do internetu. Niestety, większość tych urządzeń nie ułatwia nam życia, a jedynie zmienia sposób, w jaki wykonujemy codzienne czynności. Włączniki światła zastąpiliśmy aplikacją, piekarniki i ekspresy do kawy obsługujemy za pośrednictwem tabletu a nie paneli kontrolnych, zaś inteligentne telewizory wciąż nie potrafią same wyszukać programu, który najbardziej nam się spodoba.

Czy o taką rewolucję nam chodziło?

Stworzone, aby służyć

Na szczęście istnieją sprzęty, które doskonale wpisują się w ideę domów autonomicznych i już dziś przybliżają nas do wymarzonych domów przyszłości: roboty sprzątające. To dzięki nim oszczędzamy nie tylko energię, ale i czas, nasz najcenniejszy zasób.

W tej branży poziom mistrzowski osiągnęła firma iRobot, która od kilkunastu lat konstruuje i dystrybuuje najróżniejsze urządzenia sprzątające. Wśród nich najbardziej znane są roboty odkurzające Roomba, to dzięki nim możemy zapomnieć o przykrym obowiązku, jakim jest odkurzanie mieszkania.

Najnowsza Roomba 980 to urządzenie idealnie skrojone pod dom inteligentny. Sprzęt wykorzystuje system nawigacji iAdapt 2.0 do wizualizowania sprzątanych pomieszczeń w czasie rzeczywistym, dzięki czemu optymalizuje ścieżkę poruszania się. Omija meble, zwierzęta krzątające się po domu i poradzi sobie z czyszczeniem powierzchni pod łóżkiem czy przy zasłonach. Wyposażono go także w zaawansowany system czujników oraz 3-stopniowy system sprzątający, który usunie kurz, drobne przedmioty oraz sierść.

W przeciwieństwie do człowieka wyposażonego w tradycyjny odkurzacz, robot Roomba serii 900 nie narzeka na bolący kręgosłup, nie nudzi się, a jeśli zabraknie mu energii do pracy – wróci do stacji dokującej i po doładowaniu akumulatora automatycznie wznowi sprzątanie w miejscu, w którym przerwała sprzątanie.

Jak przystało na sprzęt inteligentny, Roomba może być kontrolowana za pośrednictwem aplikacji mobilnej iRobot HOME (Android, iOS) i uruchomiona z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli masz dostęp do internetu, możesz ją włączyć. A jeśli chcesz na zawsze zapomnieć o odkurzaniu, po prostu zaplanuj harmonogram pracy iRobota Roomba, aby regularnie sprzątał twój dom. Po kilku tygodniach zapomnisz zarówno o odkurzaniu, jak i brudnych podłogach.

Warto także wspomnieć o Wirtualnej Ścianie typu Halo, niewielkim słupku który ograniczy zasięg pracy robota i stworzy wirtualną barierę, której ten nie przeskoczy. Dzięki temu Roomba nie wjedzie do legowiska psa i nie staranuje jego misek.

Ten niewielki słupek ograniczy miejsce pracy iRobota Roomba. Postaw go w przejściu do innego pokoju albo przy miskach psa, aby stworzyć wirtualną barierę, której nie przekroczą roboty

Lśniące podłogi

Niestety, nawet najlepszy odkurzacz nie poradzi sobie z zaschniętymi plamami w kuchni czy z zabłoconym korytarzem, dlatego firma iRobot stworzyła robota Braava jet.

Sprzęt jest robotem mopującym przeznaczonym do usuwania zabrudzeń z twardych powierzchni. Podobnie jak w przypadku iRobota Roomba, wykorzystuje system inteligentnej nawigacji iAdapt, aby wyczyścić każdy, nawet najmniejszy zakamarek. Kompaktowe rozmiary oraz kwadratowy kształt ułatwią mu sprzątanie trudno dostępnych miejsc: kafelków wokół toalety czy narożników pomieszczenia.

Robota wyposażono w trzy różne nakładki czyszczące, jednorazowe oraz do wielokrotnego użytku: do mopowania na mokro, wycierania na wilgotno oraz do zamiatania na sucho. Braava jet automatycznie dopasowuje tryb czyszczenia do zastosowanej nakładki, aby zmaksymalizować efektywność pracy. Wyposażono go także w precyzyjny spryskiwacz, który zmiękczy zaschnięte plamy i ruchomą głowicę czyszczącą, która ułatwi ich usunięcie. Braava jet również korzysta z aplikacji mobilnej iRobot Home, dzięki której zdalnie uruchomimy robota.

Spojrzenie w przyszłość

Roboty sprzątające skutecznie zaczynają wypierać odkurzacze, za kilka lat staną się obowiązkowym elementem każdego gospodarstwa domowego. Będziemy traktować je jak pralki czy zmywarki, które spowszedniały do tego stopnia, że nie potrafimy wyobrazić sobie bez nich życia. W końcu robią to samo, co Roomba czy Braava jet – przejmują od nas obowiązki i same troszczą się o wyczyszczenie ubrań oraz naczyń.

Inżynierowie z iRobot wyczuli trend, który nasili się w kolejnych latach i próbują przysposobić swoje urządzenia do działania w ramach Internetu Rzeczy. Oba urządzenia iRobot współpracują  z asystentką Alexa, możesz uruchamiać je wykorzystując komendy głosowe. Na razie funkcja dostępna jest wyłączniew Stanach Zjednoczonych, ale wkrótce trafi również do Europy.

Współczesne inteligentne domy to raczkujące zabawki, ale automatyzacja naszego życia staje się faktem. Coraz więcej uciążliwych obowiązków będziemy wykonywali przy pomocy maszyn, które same się o nas zatroszczą. iRobot ze swoimi autonomicznymi robotami jest tam, gdzie producenci samochodów, sprzętu AGD oraz dostawcy dotrą za kilka lat.

Autonomiczne rozwiązania przyszłości

Inteligentny Ford

Koncern pracuje nad prototypem samochodu, który będzie poruszał się po drogach bez ingerencji kierowcy. Auto będzie pozbawione pedałów oraz kierownicy.

Robot gotujący

Naukowcy pracują nad robotem, który uczy się z YouTube’a, jak należy gotować. W przyszłości takie gadżety przygotują nam jedzenie od podstaw.

Drony dostawcze

Amazon wprowadził pilotażowy program dronów dostawczych, które przyspieszą dostarczanie przesyłek na terenach podmiejskich i wiejskich.

Piaggio Gita

Ta wielka skrzynka na kółkach sama dostarczy zakupy do twojego domu. Włóż torby do jej wnętrza, ustal punkt docelowy, a Gita dowiezie tam zakupy.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz