Dane przechowywane w DNA

Microsoft szuka najskuteczniejszych sposobów na przechowywanie danych. Jednym z obiecujących nośników może okazać się syntetyczne DNA.

Korporacja zakupiła od firmy Twist Bioscience 10 milionów oligonukleotydów (fragmentów DNA lub RNA), które wykorzysta w pracy nad systemami przechowywania danych. Jak poinformowała organizacja IEEE, inżynierowie z Redmond zamienili pakiet danych na nukleotydy DNA  – G, A, C oraz T – i zapłacili firmie Twist za wyprodukowanie syntetycznego łańcucha DNA. Choć Twist wywiązał się z umowy i jest już w posiadaniu samych danych, nie ma klucza deszyfrującego, który mógłby dać dostęp do informacji zawartych w łańcuchu DNA.

Doug Carmean, współpracownik Microsoftu, zdradził kulisy projektu i przyznał, że firma jest w stanie nie tylko zakodować, ale także odkodować dane korzystając z syntetycznych nici DNA, a teraz opracowuje metody wdrożenia tej technologii do użytku komercyjnego.

Choć może wydawać się, że to tylko zabawy bogatych ludzi, naukowcy od dawna widzą przyszłość technologii w komputerach biologicznych; wystarczy wspomnieć, że w 2012 roku badacze z Harvardu zapisali 704 terabajtów danych w jednym gramie DNA. Potencjał drzemiący w tej technologii jest ogromny i ci, którym uda się okiełznać DNA, mają szansę zrewolucjonizować całą branżę komputerową. Microsoft chce być jednym z pionierów, dlatego już teraz opracowuje sposoby skutecznego i precyzyjnego zapisywania informacji na alternatywnych nośnikach.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz