Cyberpunkowe soczewki od Google

Od dawna do sieci przeciekają informacje o kolejnych firmach zainteresowanych inteligentnymi soczewkami. Jednak te od Google są inne od tego, co widzieliśmy do tej pory. Montuje się je wewnątrz oka.

W kontekście inteligentnych soczewek najczęściej wspomina się o tych opracowywanych z myślą o diabetykach – mają mierzyć poziom cukru w organizmie i ułatwić życie z cukrzycą. Jednak pomysł Google, który firma opatentowała już w 2014 roku – ale upubliczniono go dopiero w zeszłym tygodniu – jest znacznie bardziej innowacyjny. Zakłada on, że soczewki nie będą montowane na oku, lecz w jego wnętrzu.

W zgłoszeniu możemy przeczytać, że jest tu mowa o „elektronicznej soczewce” zasilanej przez „antenę gromadzącą energię”. Soczewka byłaby montowana w specjalnej kapsule, a ta zaszywana we wnętrzu oka. Ta technologia rodem z cyberpunkowych opowieści byłaby znacznie bardziej zaawansowana niż soczewki dla diabetyków. Jak zauważa Google, mogłaby komunikować się z modułami GPS, LTE czy NFC, które wmontowalibyśmy sobie w inne części ciała. Poza tym mogłaby pomóc osobom z uszkodzonym wzrokiem i przywrócić im utracony zmysł (lub zasymulować jego działanie, przesyłając informacje o przeszkodach w polu widzenia inteligentnej soczewki).

W tym sezonie raczej nie zobaczymy tego wynalazku na salonach, nie można jednak wykluczyć, że za kilka lat takie chirurgicznie montowane soczewki znacząco usprawnią nasz wzrok.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz