Chiński system rozpoznawania twarzy wyłapał przestępcę w tłumie

Podejrzany został wyłowiony spośród tysięcy uczestników koncertu.

Na początku roku głośno było o nowym systemie bezpieczeństwa wprowadzonym przez chińskie władze. Tamtejsza policja otrzymała do dyspozycji system automatycznego rozpoznawania twarzy, który zainstalowano zarówno w kamerach do monitoringu, jak i w inteligentnych okularach funkcjonariuszy. Jak się okazało, algorytm działa lepiej, niż można było się tego spodziewać. Systemowi udało się wyłowić poszukiwanego w tłumie 60 tysięcy osób.

Podejrzany został zauważony przez kamery bezpieczeństwa w trakcie trwania koncertu Jacky’ego Cheunga, który zgromadził kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym tłumie 31-letni „przestępca ekonomiczny” czuł się niezwykle bezpieczny, nie podejrzewał, że policji uda się go rozpoznać w takim tłumie. Funkcjonariusze przyznali, że zatrzymany był w ciężkim szoku i nie mógł uwierzyć w to, że policja wpadła na jego trop.

W ujęciu podejrzanego pomogły kamery zainstalowane przy wejściu na imprezę. Kiedy sala koncertowa zapełniła się i wszyscy usiedli na swoich miejscach, policja wkroczyła do gry, natychmiast zatrzymując przestępcę. Przypadek ten doskonale pokazuje, jak sprawnie działają współczesne systemy monitoringu. Kto wie, jak szybko przyjdzie nam żyć w świecie rodem z Czarnego lustra, gdzie każdy nasz krok jest rejestrowany i analizowany przez inteligentne systemy inwigilacyjne?

PODOBNE POSTY

Odpowiedz