Chińska policja korzysta z inteligentnych okularów

Nowy gadżet chińskiej policji ułatwi rozpoznawanie przestępców.

Premiera okularów Google Glass miała zrewolucjonizować świat, w którym żyjemy. Niestety, ograniczona dostępność i funkcjonalność, wysoka cena oraz kontrowersje związane z kwestiami prywatności sprawiły, że firma wycofała je ze sprzedaży. Projekt był rozwijany, owszem, ale wyłącznie wśród klientów biznesowych. Jednak porażka Google nie zniechęciła innych producentów do pracy nad inteligentnymi okularami. Taki sprzęt trafił właśnie w ręce chińskiej policji i jest znacznie bardziej zaawansowany niż okulary od Google, gdyż wyposażono go w system rozpoznawania twarzy.

Według przedstawicieli chińskich władz sprzęt ma ułatwić wyłapywanie uciekinierów, przestępców oraz osób posługujących fałszywymi dokumentami. W przeciwieństwie do kamer monitoringu pozwoli błyskawicznie wyłowić takie osoby z tłumu, gdyż proces rozpoznawania twarzy trwa ułamek sekundy, a miniaturowa kamera zamontowana przy oprawce pracuje bez przerwy. Wystarczy, że policjant spojrzy na jakąś grupę osób, a oprogramowanie sprawdzi, czy ktoś nie jest na liście poszukiwanych osób.

Taka technologia z pewnością może budzić obawy, zwłaszcza że została wykorzystana w Chinach, gdzie na opozycję polityczną spogląda się z niechęcią. Nie można także wykluczyć, że kamery zostaną wykorzystane do inwigilacji zwykłych obywateli. Z drugiej strony dzięki takiej technologii będzie można błyskawicznie zidentyfikować podejrzaną osobę i od razu podjąć akcję zatrzymania. Kiedy podejrzany zostanie wykryty przez klasyczne kamery monitoringu, trzeba wysłać do niego patrol. A zanim ten dotrze na miejsce, poszukiwany może już dawno ulotnić się z danej lokalizacji.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz