Chatboty Facebooka zyskają osobowość

Drażnią cię tępe chatboty w komunikatorze? Facebook chce je ulepszyć.

Przypomnij sobie dowolną rozmowę z czatem automatycznym. Nawet jeśli udało ci się wydusić od niego pożądane informacje, zarezerwować stolik w restauracji czy kupić bilet na samolot, prawdopodobnie miałeś wrażenie, że rozmawiasz z tępym tworem o znikomej inteligencji. Projektanci Facebooka też zauważyli ten problem i postanowili sprawić, aby rozmowa z chatbotem przypominała konwersację z żywym człowiekiem.

Członkowie zespołu badawczego Facebook FAIR opracowali rozwiązanie, które powinno uczynić chatboty tworami bardziej ludzkimi. Zespół chce, aby sztuczna inteligencja dysponowała czymś na wzór zalążków osobowości oraz pamiętała kilka ostatnich pytań oraz odpowiedzi. Naukowcy planują także stworzyć specjalne karty treningowe, na których algorytmy będą „uczyły się” swojej osobowości. W tym celu programiści wykorzystali aż 160 tysięcy linii dialogowych pozyskanych za pośrednictwem usługi Amazon Mechanical Turk.

Warto jednak pamiętać, że zespół nie chciał stworzyć sztucznej inteligencji, która będzie tak wiarygodna, że pomylimy ją z człowiekiem. Zadaniem badaczy było małe uczłowieczenie chatbotów, które dziś są dla wielu użytkowników tworami tak sztucznymi i obcymi w obyciu, że nie chcą mieć z nimi do czynienia i wybierają inne formy kontaktu. Jesteśmy ciekawi, czy ten eksperyment zakończy się sukcesem.

Źródło

PODOBNE POSTY

Odpowiedz