Biustonosz, który może rozpoznać objawy raka

Rak piersi dorobił się poważnego wroga. Meksykański uczeń wymyślił stanik, który pomoże go zdiagnozować.

Nowotwór to nie przeziębienie, kiedy objawy choroby zaczną być widoczne gołym okiem, najczęściej będzie już za późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Aby poradzić sobie z tą chorobą cywilizacyjną, nie wystarczy opracowanie skutecznych metod leczenia, należy skupić się przede wszystkim na wykrywaniu jego objawów we wczesnych stadiach. Dzięki Julianowi Rios Cantu, 18-letniemu uczniowi z Meksyku, rozpoznawanie raka piersi może być znacznie łatwiejsza.

Julian zaprojektował niezwykle przydatny biustonosz EVA wyposażony w 200 biomonitorów, które na bieżąco monitorują skórę piersi, aby monitorować o niepokojących zmianach w jej obrębie. Czujniki analizują m.in. temperaturę, kolor oraz strukturę tkankową, dzięki czemu są w stanie odpowiednio wcześnie zaalarmować kobietę w razie wystąpienia zmian o charakterze nowotworowym. EVA ma jeszcze jedną, ogromną zaletę – jest tak wygodny, że mógłby być komfortowo noszony na co dzień, zaś aplikacja mobilna ułatwiałaby bieżące monitorowanie stanu zdrowia właścicielki.

Jeśli takie biustonosze upowszechniłyby się na masową skalę, rak piersi przestałby być realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, gdyż wykryty we wczesnym stadium, jest niemal w 100% wyleczalny. Projekt nie przeszedł bez echa, jego twórca zgarnął studencką nagrodę GSEA i została wynagrodzona kwotą 20 tysięcy dolarów. Mamy nadzieję, że na nagrodzie się nie skończy i w ciągu najbliższych kilku lat EVA trafi do klientek na całym świecie.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz