Bioniczny palec, który czuje

Za kilkanaście lat osoby z amputowanymi kończynami nie tylko kupią sztuczne kończyny. Ich nowe dłonie będą czuły.

Któregoś dnia obudzisz się w świecie, w którym utracenie kończyny nie będzie oznaczać kalectwa do końca życia. Już teraz tworzy się bioniczne protezy, które dogadują się z naszym systemem nerwowo-mięśniowym, lecz to dopiero zalążek wielkiej rewolucji, która rysuje się przed ludzkością. Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) pracują nad protezą palca, która będize w stanie wyczuć kształty oraz teksturę. O pomoc w pracach nad wynalazkiem poproszono Dennisa Aabo Sørensen, który w wypadku stracił lewą rękę. Dzięki prototypowej bionicznej protezie jego mechaniczna ręka może wyczuwać dotykane przedmioty, a sam Dennis przyznaje, że czucie w protezie jest bardzo zbliżone do tego w zdrowej ręce.

EPFL korzysta z pomocy Sørensena już od kilku lat, w zeszłym roku zespół skupił się na podłączeniu z jego systemem nerwowym bionicznej dłoni, która była zdolna do rozpoznawania kształtu oraz miękkości przedmiotów. W tym roku usprawniono kończynę dodając do niej bioniczne opuszki palców, które są znacznie bardziej zaawansowane i dokładne od samej protezy dłoni. W testach laboratoryjnych okazało się, że Sørensen w 96% przypadków poprawnie odróżnił chropowatą powierzchnię od tej gładkiej. W przyszłości, dodając do bioopuszka czujnik temperatury i wilgotności, pacjenci będą mogli odzyskać pełne czucie dzięki takim bionicznym kończynom.

Naukowcy widzą jeszcze jedno zastosowanie dla tej technologii – gdy wystarczająco się rozwinie, dzięki niej będzie można stworzyć robota chirurgicznego, który będzie znacznie sprawniejszy i dokładniejszy od ludzkich lekarzy. Zanim to jednak nastąpi, minie jeszcze wiele lat ciężkich badań.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz