Biometryczne karty płatnicze

Firma Mastercard pracuje nad nowatorskim zabezpieczeniem kart płatniczych – wbudowanym czytnikiem linii papilarnych.

Żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju płatności bezgotówkowych. Gotówką płacimy coraz rzadziej, zastępujemy ją kartami kredytowymi, debetowymi, aplikacjami mobilnymi w telefonach oraz gadżetach do noszenia. Niestety, rozwój technologii wiąże się z nowymi zagrożeniami ze strony przestępców, którzy coraz częściej łaszą się na nasze cyfrowe pieniądze. Wielkie korporacje próbują nas przed nimi bronić montując w urządzeniach mobilnych wymyślne systemy autoryzujące naszą tożsamość. Dopóki płacimy za pomocą telefonu zabezpieczonego rozwiązaniami biometrycznymi, możemy czuć się względnie bezpiecznie. Szkoda, że częściej korzystamy z klasycznych kart płatniczych, które nijak nie przystają do świata opanowanego przez cyberprzestępców.

Firma Mastercard doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na jej klientów, dlatego opracowuje nowy rodzaj karty, która autoryzowałaby transakcje nie za pomocą kodu PIN lecz poprzez skanowanie odcisku naszego palca. Czytnik miałby być integralną częścią samej karty, dzięki czemu mielibyśmy pewność, że nikt nie ukradnie naszego biometrycznego odcisku.

Najbardziej obiecujące w tej technologii jest to, że karta działałaby ze wszystkimi czytnikami chipowymi, które obecnie stosuje się na rynku, dzięki czemu jej wdrożenie odbyłoby się bezproblemowo, firmy nie musiałyby inwestować w nowe terminale. Już teraz Mastercard prowadzi pierwsze testy konsumenckie, karty biometryczne sprawdzane są na terenie Afryki Południowej, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy firma uruchomi program pilotażowy w Europie oraz Azji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, karty biometryczne wejdą do powszechnego użytku już  pod koniec tego roku.

 

PODOBNE POSTY

Odpowiedz