ARM stworzy układ z kartą eSIM

Inżynierowie ARM chcą zastąpić klasyczne karty SIM elektronicznymi.

Innowacyjne technologie kanibalizują przestarzałe rozwiązania. Dzięki smartfonom pozbyliśmy się fizycznych notatników, kalendarzy, radia, odtwarzacza muzyki czy najprostszych aparatów. Wszystkie te urządzenia mamy teraz w jednym, miniaturowym sprzęcie. ARM chce pójść o krok dalej i wyprowadzić z rynku klasyczne karty SIM.

Na blogu ARM pojawił się wpis zapowiadający wprowadzenie nowych układów przeznaczonych do urządzeń wchodzących w skład Internetu Rzeczy. Firma zauważyła, że liczba sprzętów podłączonych do internetu drastycznie rośnie, a my ciągle używamy przestarzałych, fizycznych kart SIM do łączenia się z siecią. Choć ich rozmiar na przestrzeni ostatnich lat zmalał drastycznie, karty w rozmiarze nano wciąż są zbyt duże, aby sprawdzać się w niewielkich sprzętach IoT. Aby rozwiązać ten problem, firma postanowiła skupić się na rozwoju układów ze zintegrowaną kartą eSIM.

Nie jest to nowe rozwiązanie, znajdziemy je np. w iPadach od Apple czy w niektórych inteligentnych zegarkach. Problem tkwi w tym, że korzystają na razie z niego nieliczni, przez co nie wciąż pozostaje technologią niszową. Jeśli ARM zmusi rynek do porzucenia fizycznych kart w smartfonach na rzecz tych elektronicznych, tylko na tym skorzystamy. Nie będziemy musieli żonglować kartami podczas zmiany operatora albo wyjazdu zagranicę, a same urządzenia staną się jeszcze mniejsze. Technologia eSIM może nas też przybliżyć do upowszechnienia się elastycznych smartfonów, kiedy te w końcu trafią na rynek.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz