Aplikacja tygodnia: Freeways

Męczy cię stanie w korkach? Uwolnij swój gniew za pośrednictwem nieskończonego sznura cyfrowych samochodów.

Gra o projektowaniu zjazdów z autostrada ma prawo budzić mieszane uczucia. Nie wydaje się, że mogłaby przyciągnąć na dłużej. Ale Freeways autorstwa geniusza, który zaprojektował takie cuda jak Enviro-Bear 2010 czy Desert Golfing sprawi, że nie oderwiesz się od monitora przez wiele godzin. Zdziwisz się, jak dobra – i dziwaczna – jest ta gra.

Długa droga

Każde jednoekranowe wyzwanie Freeways stawia przed tobą plan z budynkami i zjazdami z autostrad. Znaki i strzałki wskazują kierunki, w których chcą podążać mieszkańcy, a twoje zadanie jest dość proste – musisz tak zaprojektować węzeł komunikacyjny, by zapewnić jak największą przepustowość każdej z tras.

Zadanie wydaje się proste – musisz po prostu mazać po ekranie i łączyć ze sobą poszczególne punkty. Niestety, to tylko z pozoru wygląda tak łatwo. Jeśli nie zaprojektujesz dobrze zjazdów, rozjazdów i skrzyżować, mieszkańcy nie będą zadowoleni. A do tego nie możesz dopuścić.

W korku

Kiedy połączysz już wszystkie drogi, gra zasymuluje, jak odbywa się ruch w ciągu całego dnia. Nagle okaże się, że przepustowość zaprojektowanych przez ciebie rozjazdów jest do niczego, jedne ulice korkują się, a inne pozostają puste.

Ta gra jest jak życie, dlatego nie możesz tak po prostu poprawić źle zaprojektowanej drogi. Masz tylko dwa wyjścia: dorysować więcej rozjazdów i zamienić proste skrzyżowanie w coś przypominającego talerz spaghetti, albo zacząć projektowanie od zera.

Takie rozwiązanie może irytować – zwłaszcza brak funkcji cofania, która przydałaby się zwłaszcza wtedy, kiedy zadrży ci palec i źle połączysz trasy. Ale autor wyjaśnia, że jest to celowy zabieg, który ma oduczyć cię perfekcjonizmu i projektowania idealnie symetrycznych dróg.

Ale brutalna natura gry to jej największy atut – czyni z tytułu pozycję wymagającą, przy której trzeba się nieco nagłówkować.

Właściwe połączenia

W trakcie gry uświadomisz sobie, jak blisko Freeways do Mini Metro. Tamta gra także bazowała na prostej, ascetycznej warstwie wizualnej. Tu grafika również przypomina rysunki małego dziecka.

Freeways opiera się na prostych założeniach i udowadnia, że minimalizm może być piękny – docenisz to zwłaszcza wtedy, kiedy od czasu do czasu oddalisz mapę i zobaczysz, jak małe samochodziki mkną przez wszystkie zaprojektowane przez ciebie drogi.

Nie raz zadziwisz się, jakim cudem udało ci się rozwiązać tak wiele problemów komunikacyjnych na tak małej przestrzeni. A potem docenisz tych wszystkich planistów, którym udało się przeprowadzić drogi między blokami chaotycznie rozrzuconymi po twoim mieście.

Freeways jest dostępna na Androida, iPada oraz urządzenia z systemem Windows

Zdaniem Stuffa

Minimalistyczna warstwa wizualna może odpychać, ale ta gra może stać się hitem: uczłowiecza to, czego nienawidzimy – korki

8,89 zł

Dobry Stuff 

Mnóstwo wyzwań

Łatwa do zrozumienia, trudna do opanowania

Niesamowicie wciągająca

Zły Stuff 

Nie uruchomisz na małych ekranach

Brak funkcji cofnij może irytować

PODOBNE POSTY

Odpowiedz