Android rządzi w sieci

To musiało się stać – Android stał się systemem, z którego najczęściej korzystamy do łączenia się z internetem.

Niespełna miesiąc temu pisaliśmy o badaniach przeprowadzonych przez serwis StatCounter, z których wynikało, że Android staje się coraz popularniejszym systemem wśród użytkowników internetu. Przez lata to Windows był najpopularniejszą bramą do sieci, ale era urządzeń mobilnych pokrzyżowała szyki systemowi od Microsoftu. Nie musieliśmy czekać zbyt długo, aby przypuszczenia wyciągnięte z lektury poprzedniego badania stały się faktem. Android wygrał.

Jak można wyczytać z danych opublikowanych przez StatCounter, dziś 37,93% użytkowników łączy się z internetem za pośrednictwem Andoida, a 37,91% korzysta w tym celu z urządzeń z Windowsem na podkładzie. Choć różnica nie jest duża, z biegiem lat będzie się zwiększać, Microsoft nie będzie w stanie odwrócić tego trendu.

Dane publikowane przez StarCounter można uznać za wysoce wiarygodne – serwis analizuje ruch z 2,5 miliona stron z całego świata i analizuje miliardy wejść w ciągu miesiąca. Na podstawie tak obszernych danych można stworzyć bardzo wiarygodny raport dotyczący systemów wykorzystywanych do łączenia się z siecią.

Patrząc na ten wykres można mieć wrażenie, że Microsoft poniósł totalną porażkę, na przestrzeni ostatnich pięciu lat wyraźnie tracąc udział w rynku. Warto jednak nieco szerzej spojrzeć na te dane i preanalizować udział obu systemów na głównych rynkach, aby otrzymać pełny obraz sytuacji:

  • Ameryka Północna – Windows 39,5%, iOS 25,7%, Android 21,2%
  • Europa – Windows 51,7%, Android 23,6%
  • Azja – Android 52,2%, Windows 29,2%

Fakt, w skali globalnej Android nie ma sobie równych, ale swoją wysoką pozycję zawdzięcza głównie krajom azjatyckim oraz rynkom rozwijającym się, w których dostęp do internetu jest zapewniany niemal wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Windows wciąż mocno trzyma się w Europie i Ameryce Północnej i jest zdecydowanie zbyt wcześnie, aby mówić o całkowitej porażce Microsoftu. Za to jedno możemy stwierdzić z pełną stanowczością: firma zaprzepaściła swoje szansę na podbój branży mobilnej. W krajach wysoko rozwiniętych Windows wciąż będzie pełnił ważną rolę, zwłaszcza w zastosowaniach biznesowych. Ale wśród użytkowników prywatnych Android jest niezwyciężony.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz