Android będzie rządzić w internecie

Już wkrótce system od Google może stać się najpopularniejszym źródłem dostępu do sieci.

Internet jest wszędzie. Korzystamy z niego w pracy, domu oraz w podróży, dzięki dynamicznemu rozwojowi branży mobilnej możemy nieustannie komunikować się ze światem poprzez smartfony, które swoją mocą obliczeniową zawstydzają komputery, które wyniosły człowieka na Księżyc. Z drugiej strony w pracy – zarówno tej biurowej, kreatywnej czy na kasach w sklepach – łączymy się z internetem za pośrednictwem Windowsa, OS X-a czy jednej z dziesiątek odmian Linuxa. Tymczasem najnowszy raport StatCounter dowodzi, że to Android może wkrótce stać się najpopularniejszym systemem wśród użytkowników internetu.

Jak się okazuje, dziś aż 37,4 % internautów łączy się z siecią za pośrednictwem Androida, a Windowsa wykorzystuje niewiele większy odsetek – 38,6% osób. Według Aodhan Cullen, CEO StatCounter, trend ten będzie się pogłębiać i już w przyszłym roku Android może prześcignąć system od Microsoftu.

Wydaje się to tym bardziej niesamowite, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w styczniu 2012 roku w 82% przypadków wykorzystywaliśmy Windowsa do łączenia się z siecią. W ciągu pięciu lat system Google doścignął lidera w tym zestawieniu i wkrótce może go pokonać.

Ale jak zauważa Cullen, nie należy wyciągać z tych danych zbyt daleko idących wniosków. Owszem, coraz częściej wykorzystujemy Androida do łączenia się z siecią, nie powinniśmy jednak utożsamiać tego z odchodzeniem od Windowsa. To upowszechnienie się urządzeń mobilnych, darmowych hotspotów WiFi oraz spadek cen przesyłu danych odpowiada za tak drastyczne wzrosty Androida.

Nie przerzucamy się z Windowsa na Androida, po prostu korzystamy z internetu znacznie częściej, niż jeszcze pięć lat temu. Sprzyja temu dynamiczny rozwój serwisów społecznościowych oraz komunikatorów internetowych, znacznie chętniej sięgamy po Hangouta, Messengera czy WhatsAppa na telefonie, niż na komputerze.

Microsoft może spać spokojnie, ich system nieprędko odejdzie do lamusa. W końcu ani Android ani iOS nie pozwala odpalać najbardziej wymagających gier oraz programów dla profesjonalistów, które dostępne są wyłącznie na stacjonarnych systemach operacyjnych. Przynajmniej na razie…

PODOBNE POSTY

Odpowiedz