Ambulans zagłuszy twoją muzykę

Szwedzcy studenci pracują nad mechanizmem zagłuszania muzyki przez ambulanse.

Syreny w karetkach, wozach strażackich zaprojektowano tak, aby zagłuszały dźwięki otoczenia, informując wszystkich wokół o tym, że zbliża się do nich pojazd uprzywilejowany. Niestety, kierowcy prowadzą niekiedy samochód przy tak głośnej muzyce, że przez tę ścianę dźwięku nie przebije się nawet głośna syrena alarmowa. Na szczęście jest sposób na to, aby dotrzeć z sygnałem alarmowym do tych ludzie.

Studenci ze Sztokholmu pracują nad systemem, który będzie zdolny do zagłuszenia sygnału radiowego w samochodzie, aby kierowca usłyszał dźwięk syreny. Aby system działał, wystarczy wyposażyć pojazdy w radio FM z systemem RDS. Do wszystkich okolicznych pojazdów przesłany zostanie sygnał alarmowy, który zagłuszy słuchaną stację, co więcej, na wyświetlaczu radia pojawi się wiadomość informująca o zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym.

W chwili obecnej projekt studentów jest w fazie prototypowej, a już w pierwszym kwartale tego roku będzie testowany na drogach. Choć system jest niezwykle sprytny, ma jedną zasadniczą wadę – sprawdzi się wyłącznie w przypadku kierowców, którzy mają włączone radio. Ale nawet mimo takich ograniczeń może zdziałać wiele dobrego. O ile doczeka się powszechnego wdrożenia.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz