Algorytm przewidzi, jak zareagujesz na tekst

Autor 27/06/18 Nauka Brak komentarzy

System rozpoznający, jakie emocje mogą wzbudzać w czytelnikach internetowe posty i komentarze, został zwycięzcą Smart City Hackathom zorganizowanego podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Podczas imprezy Hackathon, czyli spotkania programistów, inżynierów, fanów nowych technologii, którzy w bardzo krótkim czasie mają wymyślić innowacyjne rozwiązania, wyłoniono najciekawsze rozwiązania z zakresu Smart City.

Pierwsze miejsce, tytuł zwycięzcy Hackathonu Smart City i nagrodę w wys. 10 tys. zł otrzymał pięcioosobowy zespół Blast Hack, złożony z pracowników gdańskiej firmy programistycznej, Blast Lab. Ich innowacyjny program wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji do rozpoznawania zabarwienia emocjonalnego tekstu, a co za tym idzie – przewidzenia reakcji, jaką wywrze na czytelniku. System pozwala też na przeprowadzanie analizy statystycznej w zakresie np. zmiany nastrojów czytelników na przestrzeni określonego przedziału czasowego.

Dzięki temu np. urzędy miast będą mogły zbierać opinie o planowanym projekcie z dowolnego źródła w sieci, sprawdzać ich nacechowanie emocjonalne i mieć większe dane na temat opinii mieszkańców – napisali twórcy oprogramowania.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymał trzyosobowy zespół Trash away. Jeden z autorów wyjaśnił, że stworzyli system, który pozwala na „inteligentne pobieranie” informacji na temat składowania i transportu odpadów z miasta. Autorzy twierdzą, że ich system pozwoli na regularne odbieranie odpadów, może zapobiec przepełnieniu pojemników oraz zoptymalizować trasy śmieciarek.

Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 30 tys. zł trafiła do dwuosobowego zespołu Sencity. Zespół przygotował koncepcję systemu, który w automatyczny sposób, za pomocą kamer monitoringu miejskiego, przeprowadza inwentaryzację stanu dróg, znaków drogowych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Bożena Leszczyńska

PODOBNE POSTY

Odpowiedz