Aleja zasłużonych: Super Mario World

Autor 10/11/16 Rozrywka Brak komentarzy

W cyklu „Aleja zasłużonych” prezentujemy gadżety, które zmieniły nasz świat.Tym razem opowiemy o grach.

Nawet przez chwilę nie wątpiliśmy w to, że Mario powinien trafić na listę najbardziej zasłużonych gier, zastanawialiśmy się wyłącznie nad tym, który tytuł opiszemy.

Czy powinien to być rewolucyjny Super Mario 64, który wprowadził grę w świat 3D? A może Donkey Kong, w którym Mario pojawił się po raz pierwszy, incognito? A może nawet wyścigi Mario Kart? Wszystkie zasługiwały, by tu się znaleźć, ale wybór w końcu padł na ponadczasową Super Mario World ze SNES-a.

Oczywiście, swoją kultowość zawdzięcza temu, że była dodawana do konsoli, ale ta platformówka 2D wprowadziła coś wspaniałego. Yoshi, pomocnik któremu wiele brakowało do doskonałości, dodał zupełnie nowy wymiar grze i walce przeciwko Bowserowi; gdy Mario wspinał się na grzbiet swojego gadziego przyjaciela, mógł korzystać z zalet jego lepkiego języka.

I ta muzyka. O, stary, muzyka. Skomponowano ją na elektronicznym pianinie, a każdy utwór to wariacja na temat tej samej melodii. Wydźwięk motywu zmienia się i dopasowuje do poziomu. Gdy dosiadasz Yoshiego, w tle daje się słyszeć bongosy. Zazwyczaj taki zabieg się nie sprawdza, tu zagrał doskonale.

Masz Wii U? Super Mario World dostępny jest także na „wirtualnej konsoli” od Nintendo, zagrasz w niego na ekranie kontrolera. Co za czasy! A jeśli chcesz poznać inne kamienie milowe świata gier, spójrz na poniższą listę:

tetris41_1890x1440_300_cmyk

Tetris
Znany nie tylko z motywu muzycznego – w Tetrisa może zagrać może każdy posiadacz przeciwstawnych kciuków.

halflife2

Half-Life 2
Najlepsza gra na świecie? Wpływy HL2 widać w niemal każdej grze FPS, która zadebiutowała w ciągu ostatnich 10 lat.

gta

GTA III
Jasne, dwie pierwsze części GTA wprowadziły cię do Liberty City, ale to trzecia część przeniosła nas do świata 3D.

lastofus

The Last of Us
Stworzono dziesiątki gier postapo, w których występowały zombie, ale jeśli nie znasz tego tytułu, nie znasz całego gatunku.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz