Adobe Lightroom wykorzysta SI do poprawy zdjęć

Praca fotoedytorów będzie prostsza dzięki sztucznej inteligencji.

Edycja fotografii nie polega na bezmyślnym przesuwaniu suwaków w Photoshopie. Aby uczynić zdjęcie interesującym, należy umiejętnie podkręcić tony, zadbać o odpowiedni kontrast czy doświetlenie ujęcia. Laik może się w tym pogubić. Chyba że wykorzysta zdobycze sztucznej inteligencji, którą Adobe wprowadził do aplikacji Lightroom. Firma zdecydowała się na niezwykle odważny krok i postanowiła wdrożyć do swojego oprogramowania algorytmy SI, które wykorzystają sieć neuronową do przeanalizowania naszego zdjęcia oraz automatycznego podkręcenia kluczowych parametrów.

Lightroom już wcześniej pozwalał korzystać z funkcji automatycznej korekty, ale dopiero wykorzystanie sieci neuronowej sprawiło, że algorytm wydobywa ze zdjęć to, co najlepsze. Sztuczna inteligencja w ułamku sekundy porównuje naszą fotografię do setki profesjonalnie wyretuszowanych zdjęć i na tej podstawie automatycznie poprawia kontrast, nasycenie, ostrość oraz inne kluczowe elementy. Efekt? Wystarczy spojrzeć na zdjęcie główne: fotografia po lewej przeszła automatyczną korektę w starym stylu, a tę po prawej poprawiła sztuczna inteligencja.

Profesjonalni fotoedytorzy i tak będą poddawać zdjęcia dalszej, ręcznej obróbce, ale amatorzy z pewnością ucieszą się z nowej funkcji – zwłaszcza że będzie dostępna we wszystkich wcieleniach Lightrooma: na pecety, komputery Mac, iOS-a, Androida oraz w wersji webowej.

PODOBNE POSTY

Odpowiedz