9 planszówek dla każdego gracza

Żyjemy w złotej erze gier planszowych. Wybraliśmy kilka najnowszych i najciekawszych tytułów, w które warto zagrać.

W planszówki gra się od kilku minut do kilku dni. Zazwyczaj na pudełku podano czas jednej partii – na wszelki wypadek dodaj jeszcze 25%. Poziom komplikacji oddaje także minimalny wiek graczy.

Jedne gry nie opowiadają o niczym, inne zaś poruszają abstrakcyjne tematy. Te „tradycyjne”, skupiające się np. wokół walki, eksploracji czy ekonomii, często mają też proste tło fabularne. Pomyśl o ludziach, z którymi będziesz grać. Tytuły bazujące na rywalizacji dają najwięcej frajdy,
ale jeśli grasz z wybuchowymi kumplami, bitwa na pionki może zmienić się w bitwę na noże.

Nasze propozycje podzieliliśmy na trzy kategorie, które odpowiadają stopniowi skomplikowania rozgrywki. Czas się zabawić!

PROSTE

Symulator Boga

Quadropolis
W tej przejrzystej, rodzinnej grze kafelkowej gracze starają się ułożyć idealne miasto z losowych klocków. Masz bardzo ograniczoną ścieżkę rozwoju, dlatego planowanie akcji jest tu kluczowe. A kiedy dzieci pójdą spać, możecie wysilić szare komórki w trybie Eksperta.
139 zł / mall.pl

Rodzinny szpieg

Tajniacy: Obrazki
Gracz wcielający się w szefa wywiadu jednym słowem opisuje kilka kart z obrazkami. Pozostałe osoby odgadują, które ilustracje odnoszą się do tego hasła. To co w teorii brzmi prostacko, w praktyce jest diabelnie trudne, zwłaszcza kiedy nad graczami wisi widmo natychmiastowej porażki.
46 zł / am76.pl

Historyczne dylematy

Secret Hitler
Pusto w kieszeni? Tę genialną grę dedukcyjną wydrukujesz za darmo. W każdej turze gracze nominują premiera i ustalają politykę państwa. Większość graczy jest liberałami, ale część to ukryci faszyści. Zabawna gra, która łączy w sobie rozrywkę z nauką historii oraz dyplomacji.
darmowa (wersja PDF) / secrethitler.com

WYMAGAJĄCE

Następca Jengi

Junk Art
Gry-układanki są z nami od dawna, ale Junk Art odświeża ten gatunek. W jednym z kilku trybów gracze próbują ułożyć dzieło sztuki ze… śmieci. Czasami to tylko zabawa w równoważenie konstrukcji, ale najlepszą zaletą tej karcianko-układanki jest to, że możesz dać ponieść się kreatywności.
175 zł / planszostrefa.pl

Strach na telefon

Posiadłość Szaleństwa (II Edycja)
Ten lovecraftiański horror wykorzystuje aplikację smartfonową w roli mistrza gry. Żadna partia nie jest taka sama, nawet jeśli grasz w ten sam scenariusz. Apka zapewni także o wspaniałą narrację i nie raz nieźle przestraszy, odgrywając dziwaczną muzykę i przerażające dźwięki.
335 zł / xjoy.pl

Pochłaniacz czasu

Star Wars: Rebelia
Jedna Gwiazda Śmierci to dla ciebie za mało? Tu znajdziesz trzy… oraz 150 innych figurek, które zaspokoją każdego maniaka Gwiezdnych Wojen. Może ciągnąć się dłużej niż trwa oryginalna trylogia, ale każda minuta z nią jest ekscytująca: wciel się w dowódcę floty i prowadź ekscytujące bitwy kosmiczne.
329 zł / 3kropki.pl

DLA ZAWODOWCÓW

Steampunkowa opowieść

Scythe
Zmyślnie łączy aspekty ekonomiczne i strategiczne, mieszając walkę, eksplorację oraz handel. Jeśli nie przeszkadza ci ciężka tematyka wojenna, przeżyjesz z nią wspaniałą historię w alternatywnych latach 20. XX wieku, w których po ziemi stąpają gigantyczne mechy bojowe.
350 zł / am76.pl

Retro RPG

Last Friday
W tej grze nikt nie jest pewien, kim są i jakie ruchy wykonują inni gracze, a kluczem do zwycięstwa jest przewidzenie ruchów i zamiarów konkurencji. Hołd złożony slasherom z lat 80. Na początku jeden z graczy zaczyna śledzić swoje ofiary. A potem zaczyna się polowanie…
199 zł / planszomania.pl

Kosmiczna strategia

Terraformacja Marsa
Mimo iż czerpie inspirację od Marsjanina, nie zaangażuje cię w sadzenie pomidorów we własnym ogródku. Zamiast tego przeniesie cię do przyszłości, w której ludzkość zna technologię zdolną przystosować Marsa do życia. Jesteście gotowi, aby terraformować i zasiedlić Czerwoną Planetę?
129 zł / cdp.pl

PODOBNE POSTY

Odpowiedz