Oryginał kontra zamiennik. Który toner wybrać?

Aby cieszyć się wysoką jakością wydruku, nie wystarczy zainwestować w porządny kombajn biurowy. Jak dowodzą najnowsze badania, tylko oryginalne tonery pozwolą w pełni wykorzystać potencjał twojej drukarki.

Kiedy stajesz przed wyborem: toner oryginalny lub zamiennik, rachunek ekonomiczny wydaje się dość prosty. Zamienniki są wyraźnie tańsze i teoretycznie pozwalają na wydrukowanie większej liczby stron. Niestety, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, dlatego zanim sięgniesz po tańszy produkt, warto przyjrzeć się testom tonerów, które przeprowadzili specjaliści z instytutów badawczych SpencerLab, EMEA Photizo Group, InfoTrends, Four Elements Consulting oraz Market Strategies International.

Firmy analizowały, jak sprawują się drukarki klientów korzystających z oryginalnych tonerów oraz ich zamienników. W badaniu położono nacisk na dwie kwestie: niezawodność i bezpieczeństwo tonerów oraz jakość wydruku. Czy zamienniki okazały się równie dobre co oryginalne tonery?

(Nie)zawodność

A

Na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić oryginalnych tonerów od tych zaprojektowanych przez firmy zewnętrzne. Może wydawać się, że skoro nie widać różnicy, nie ma znaczenia, w jaki toner wyposażymy nasz sprzęt. Jeśli damy się zwieść pozorom, możemy narazić się na spore koszty, a wtedy teoretyczna oszczędność zamieni się w realną stratę.

Co drugi klient wykorzystujący do drukowania nieoryginalne tonery, zgłaszał problemy z ich działaniem. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, jeśli uświadomimy sobie, że co trzeci producent zamienników nie trzyma się przemysłowych norm jakościowych, które określają m.in. gwarantowaną wydajność tonerów oraz ich niezawodność.

Przy opiniowaniu zamienników skonsultowano się z serwisantami, którzy znają rynek drukarek od podszewki. Większość z nich potwierdziła, że sprzęt wyposażony w oryginalne tonery znacznie rzadziej ulega awarii. Z ich doświadczenia wynika, że drukarki pracujące na zamiennikach, o wiele częściej wymagają czyszczenia, wymiany części lub gruntownej naprawy.

B

Nie omieszkano wskazać także najczęstszych problemów, z którymi zmagają się osoby korzystające z zamienników: nieoryginalne tonery przeciekają, zbyt wcześnie wyczerpują się albo wymagają nieustannego czyszczenia, co znacząco obniża komfort pracy, zwłaszcza jeśli drukarka w biurze działa na pełnych obrotach. Jak zauważono, część zamienników była wadliwa już w momencie zakupu bądź nie były w stanie wydrukować tylu stron, ile podano na opakowaniu.

DSC_2515

Niższa cena, niższa jakość

Wątpliwa wydajność to niejedyna wada nieoryginalnych tonerów. O ile z koniecznością częstszego wymieniania zamienników wielu użytkowników może się pogodzić, to w kwestii jakości wydruku zazwyczaj nie godzimy się na żaden kompromis.

Pod tym względem zamienniki wypadają dość blado, niemal połowa osób korzystających z nieoryginalnych tonerów nie była zadowolona z jakości ich pracy. Badani najczęściej skarżyli się na wyblakłe kolory, strony które nie zadrukowywały się równomiernie lub wydruki zabrudzone przez nieszczelne tonery.

D

Okazało się, że tylko co czwarty przebadany zamiennik działał bezbłędnie, reszta wymagała co najmniej jednej interwencji, aby drukować w zadowalającej jakości. Co więcej, niemal połowa wydruków wykonanych przy wykorzystaniu nieoryginalnych tonerów miała ograniczoną użytecznością, a część z nich nadawała się wyłącznie do wyrzucenia.

C

Oryginalne tonery w teście jakościowym sprawdziły się o wiele lepiej – aż 95 procent stron wydrukowanych przy ich użyciu nadawało się zarówno do użytku domowego jak i biurowego.

DSC_2469

Oryginał czy zamiennik?

Gdybyśmy przy zakupie tonerów kierowali się wyłącznie ceną, odpowiedź byłaby prosta: zamiennik. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie koszty eksploatacji drukarki oraz niezawodność drukowania, to oryginalne tonery wydają się być bardziej racjonalnym zakupem. Niemal każdy wydruk będzie idealny, nie narazimy się także na przypadkowe uszkodzenie sprzętu przez zamiennik wątpliwej jakości.

Zamienniki – krótka piłka:

– mogą uszkodzić twoją drukarkę

– drukują w gorszej jakości niż oryginalne tonery

– informacje o ich wydajności mogą być nierzetelne

– co czwarty zamiennik może być wadliwy

– przyczyniają się do zwiększenia zużycia papieru

– marnują twój czas, gdy musisz ponownie wydrukować strony nienadające się do użytku

PODOBNE POSTY

Odpowiedz